PREZIDENT (DER PRÄSIDENT)

Thomas Bernhard

Překlad: Zuzana Augustová
Žánr: činohra
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy

          Toto poměrně rané drama z roku 1975 je vedle Společnosti na lovu jediným, v němž Bernhard přímo zobrazuje politickou moc a na scénu přivádí reprezentanty politických špiček. Zároveň se však jedná o politický model natolik abstraktní, že bychom ho - přes narážky na nacismus a německou historii - jen těžko přiřadili určité zemi a konkrétnímu režimu. Prezident, který se „vypracoval úplně zdola", je diktátorem polovojenského státu, proti němuž se už nějakou dobu bouří především studenti. Začátku děje předcházela řada atentátů na představitele státní, vojenské a církevní moci (prezidentský pár má podezření, že se na atentátu, při němž měl být u hrobu Neznámého vojína usmrcen právě Prezident, podílel jejich vlastní syn, studující údajně v Itálii). Namísto Prezidenta se ovšem obětí posledního útoku stal jeho osobní strážce, nepřímo pak Prezidentčin pes, který z leknutí utrpěl srdeční infarkt.
          Postava Prezidenta je jakousi negativní variantou „člověka ducha“, je to intelektuál, a současně diktátor, podobně jako Generál ze Společnosti na lovu. Stejně jako on vládne Prezident jakémusi abstraktnímu, blíže neurčenému totalitnímu státu, přestože se objevují narážky na rakouskou realitu.

           Hra vznikla v roce 1975 na zakázku vídeňského Burgtheatru, kde měla premiéru 17. 5. 1975 (režie: Ernst Wendt), německá premiéra 21. 5. 1975 (Württembergische Staatstheater Stuttgart, režie: Claus Peymann), česká premiéra: 4. a 5. 10. 2010 (Depresivní děti touží po penězích v Památníku na Vitkově).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.