RÁNA POD PÁS (Below The Belt, 1995)

Richard Dresser

Překlad: Jiří Fisher
Obsazení: 3 muži

V blíže neidentifikované zemi a tajemstvím opředené lokaci jakési průmyslové korporace, jejíž výrobky jsou nám utajeny, pracují v Kontrolním oddělení tři muži. Dva z nich, Hanrahan a nový zaměstnanec Dobbitt, kontrolují kvalitu neznámých výrobků a samotnou práci zaměstnanců korporace. Na práci těchto dvou kontrolorů, nemilosrdně dohlíží vedoucí Kontrolního oddělení, Merkin.
     Všechny tři postavy této černé komedie žijí a pracují ve světě dominovaném byrokratickou mašinérií  a naši hrdinové si nejsou jisti, zda mají práci kontrolorů v detašovaném, neznámém regionu, skutečně rádi. Navzdoru tomu vedoucí Kontrolního oddělení Merkin tvrdí, že: Práci kontrolora si nemůžeš vybrat. Ta práce si vybere tebe! Můj otec byl kontrolor a jeho fotr taky. Dědeček říkával:  „Makat může každej blb, ale kontrolovat práci druhejch, svedou jen skuteční machři!”
     Byrokratické mechanizmy společnosti a odlidštěné prostředí změnilo naše hrdiny natolik, že ztratili schopnost milostného citu k vlastním rodinám i manželkám. Navzdory jejich  úsilí a neúprosné snaze se vymanit ze systému byrokratické potupy, ztuhlý režim, jeho nesmlouvavá pravidla a dobře naolejovaný a zaběhlý systém, je zřejmě neporazitelný. Jejich život se sestává z cifer, aktualizace pracovního prostředí a věčné touhy po povýšení nebo okamžitém návratu do vlasti, do normálního života. Mezi sebou nejsou schopni a nemohou navázat oduševnělou komunikaci a jediné spojení s vnějším světem jim zprostředkovává regionální ředitel korporace v telefonním sluchátku!

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.