SESTŘIČKY

Pavel Trtílek

Obsazení: 1 muž, 2 ženy

Hra je rámována prologem a epilogem pro loutky s ústředními tématy života, smrti a nesmrtelnosti a tenkou hranicí vedoucí mezi pravdou a lží.

Eliška přiváží na vozíku z ústavu svou starší sestru Andělu, aby s ní oslavila její osmdesátiny. Oslavu pojala jako odvetu za utrpěná celoživotní příkoří. Okolí odjakživa vnímalo talentovanou Andělu jako nadějnou klavírní virtuosku, zatímco Eliška žila v jejím stínu. Ten stín se dostal do jejího nitra a už nezmizel. Nastává série ponížení, výsměchů a krutostí, které Eliška stylizuje do nejrůznějších podob svárů a dětských her, čímž dosahuje převrácení dosavadních pozic obou sester. Vrcholem odvety má být příchod Mistra, hudebního skladatele, k němuž Anděla odedávna vzhlížela jako ke svému vzoru. Eliška dostane Andělu do stavu, ve kterém působí před Mistrem jako duševní i fyzická troska člověka. Pomsta se zdá být u konce, Mistr odchází. My však vlastně nevíme, zda opravdu přišel, nebo byl jen zhmotnělou součástí krutých her sester, protože jeho postava nepromluvila jediné slovo. Anděla však následně bere dosavadní Eliščinu hru pomsty do vlastních rukou.

Autor jednotlivé situace neustále relativizuje, takže zůstáváme na pochybách, co je skutečnost a co jen fikce…

 

Hra byla ve světové premiéře uvedena ve francouzském překladu v rámci festivalu současné evropské dramatiky LES EUROTOPIQUES ve francouzském Lille, kde získala CENU DIVÁKŮ. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.