BIRDSONG (Birdsong, 2010)

Sebastian Faulks

Překlad: Nepřeloženo
Obsazení: 23 mužů, 6 žen (lze také jako 11 mužů, 4 ženy)

Dramatizace stejnojmenného románu S. Faulkse (1993, česky 2008).

Děj začíná roku 1910 v jihofrancouzském městečku, kam přijíždí mladý Angličan Stephen, který se zamiluje do Isabelle, mladé ženy továrníka, u něhož se Stephen ubytuje. Oba mladí milenci v romantickém prostředí francouzského venkova spolu prožijí několikaměsíční románek, když Isabelle bez udání důvodu svého milence opouští.

V druhém dějství zastihujeme Stephena jako vojáka I. světové války. Stephenovým úkolem je podkopávat se pod německé zákopy a vyhazovat je do povětří. Stephen vykonává svou práci bezmyšlenkovitě, jediná věc, která jej v této apokalyptické válce zaměstnává, jsou vzpomínky na jeho lásku Isabelle. Při jedné z válečných akcí je Stephen vážně zraněn, zachrání jej jeho přítel.

Poslední dějství se odehrává během posledního roku války, v němž se Stephen setkává s Jeanne, Isabellinou sestrou, která mu prozrazuje, že Isabelle jej opustila proto, že byla těhotná. Stephenovi se podaří Isabelle navštívit. Žije s jejich dcerou s německým vojákem, který ji kdysi zachránil život. Rezignovaná a válkou poznamenaná Isabelle s tímto vojákem nakonec odjíždí navždy do Berlína. Stephen se vrací frontu, bojuje s nepřítelem i vlastními myšlenkami o svém životě a osudu soudobé Evropy.

Birdsong je silným a dramatickým příběhem, který plasticky ukazuje, jak válečná vřava I. světové války silně poznamenala osudy řady lidí.

Hra měla premiéru v roce 2010 v Londýně.  


Text je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.