REGEN IN NEUKÖLLN (REGEN IN NEUKÖLLN, 2008)

Paul Brodowsky

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: 2 ženy, 5 mužů

Taxikář Karl – Heinz, mladá turecká modelka Hanife, její otec Ibrahim, scene-girl Ella, programátor Marten, tajemná liška s bolestí zubů a nepříjemný brusič nožů: sedm postav, které ve své hře Brodowsky vhodil do noci Neuköllnu, nejvykřičenější berlínské čtvrti. Na této kaleidoskopické bludné cestě nemůže existovat žádný příběh, aniž by do sebe nezahrnul ty ostatní…Dusná noc, ve které hledá Ibrahim peníze na telefonát domů, Hanife připraví Karla-Heinze o rozum, Marten potká mluvící lišku, brusič nožů se jí rozhodne uštvat a Ella objeví vůni deště na dlažebních kostkách. 
Sedm ztracených existencí bloudí po temných zákoutích Neuköllnu, hledají štěstí, hledají dotek, hledají možnost, jak žít dál. Spojuje je touha po blízkosti, která je této noci nenechá spát.
      Brodowsky pozoruje své postavy s přesností kamery, jejich mluva je detailně propracovaná dle sociálního prostředí, ze kterého pocházejí. Přesto drama nesměřuje k ilustraci skutečnosti, nevystačí si s pouhým popisem prostředí. V Brodowského hře se rodí vlastní svět, který je křehký, pomíjející a nebezpečný. Svět plný poezie, která existuje i v té nejzapadlejší čtvrti.
     
Hra byla s úspěchem uvedena v Schaubühne am Lehniner Platz v Berlíně v rámci festivalu F.I.N.D 2011.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.