Schmitt, Eric-Emmanuel (FR)

 

Eric-Emmanuel Schmitt (*1960)

V současné době asi nejúspěšnější francouzský spisovatel se řadí i mezi významné světové autory. Eric-Emmanuel Schmitt se narodil na předměstí Lyonu v ateistické rodině. Původně se chtěl věnovat hudbě (klavír, skladba), rozhodl se však pro psaní. Vystudoval filosofii a po mystickém zážitku v jihoalžírské poušti pocítil, že byl „zaplaven vírou“.
    V roce 1991 byla uvedena jeho divadelní hra Noc ve Valognes, za dva roky velmi příjemně diváky překvapila další hra Návštěvník. Získala i několik francouzských prestižních cen „Molierů“. V roce 1994 vydal první román Sekta Egoistů. Dnes má autor co dělat, aby podepsal svým fanouškům knihy, které vycházejí ve Francii v mnohatisícových nákladech a je překládán do mnoha jazyků. Velké popularitě se těší čtyřka novel o různých světových náboženstvích – budhismu (Milarepa), islámu (Pan Ibrahim a květy Koránu), křes?anství (Oskar a růžová Dáma) a judaismu (Noemovo dítě). DILIA nabízí jeho hry Návštěvník (překlad Michal Lázňovský a Tomáš Vondrovic), Manželské vraždění (překlad M. Lázňovský) a Libertin (Heslo Morálka) (překlad M. Lázňovský).
    Ve svých hrách se Schmitt s oblibou věnuje filosofickým, duchovním a historickým tématům. Hrdiny jeho her jsou často skutečné historické osobnosti, které se v jeho příbězích setkávají s postavami fiktivními. Jeho poslední hrou je Můj život s Mozartem (Ma vie avec Mozart, 2005). Kromě psaní pro divadlo se věnuje rovněž románové tvorbě – La part de l’autre, Lorsque j’étais une oeuvre d’art.

Rozhovor s autorem.


Synopse

MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ

LIBERTIN (HESLO: MORÁLKA)

NÁVŠTĚVNÍK

OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ

HOTEL MEZI DVĚMA SVĚTY

TEKTONIKA CITŮ

ENIGMATICKÉ VARIACE

GEORGES A GEORGES

MADAM PYLINSKA A CHOPINOVO TAJEMSTVÍ