VLTAVÍNKY

Magdalena Frydrych Gregorová

Obsazení: 7 nebo více žen, 3 nebo více mužů

Vltavínky jsou ženy od řeky Vltavy – naše české drahokamy – ženy zelené krve – ženy jednoho rodu. Jejich odkaz putuje z generace na generaci, jako se krev vlévá z matky do dcery, plynule, jako se jedna řeka vlévá do druhé…
Praprababička, prababička, babička, matka a dcera – hrdinky jednoho století. V čem se liší? V čem se jedna druhé podobají? Jaký odkaz je spojuje? Píše se rok 2015 a Lenka, jejíž kniha „Identita v prachu“ se záhy po vydání stala bestsellerem, přijala pozvání do populární televizní talkshow s názvem „MÁTE NA TO!“ „Naše pupeční šňůra je dlouhá a křivolaká, jelikož jsme vzešli z našich prababiček, rozbolavělých z dusna přelomu století, z našich babiček, které přišly o své muže během dvou světových válek, z našich maminek, které nám vyprávěly, že tím princem na bílém koni, je Jurij Gagarin. Teprve skrze příběhy našich předků jsme schopni přečíst osud vlastní,“ nechala se slyšet autorka knihy. Nyní nastal její velký den. Lenka – moderní a úspěšná žena – předstoupí před televizní obrazovky, aby obhájila své postavení autorky, aby řekla světu, že je to právě ona, která se jednou provždy smířila s celou tou bolavou minulostí, že je to ona, která hrdě přeťala pupeční šňůru rodového předurčení a našla sebe samu. Avšak nic není ve skutečnosti tak prosté. Během natáčení ve studiu se Lenka musí konfrontovat s neméně úspěšným a velice populárním mužem – moderátorem talkshow Vaškem Pátým. Moderátor, jehož show se díky nebývalé sledovanosti dostala do hlavního vysílacího času, je tím, kdo především určuje „kdo na to skutečně má, nebo nemá“. Zároveň se Lence právě nyní jako jisté přízraky minulosti zjevují všechny ženy, o kterých ve své knize píše.
Hana je ryze venkovská žena, která porodila své dcery na přelomu minulého století. Věra – ta nejstarší – byla vždycky trochu jiná. Píše si deník, je často sama. Vezme si plukovníka z Prahy, který jednoho dne odejde válčit na frontu. Osm let poté, co se jim narodí dcera Marie, ukončí svůj život skokem z Vyšehradské skály. Marie, která se ze dne na den stala sirotkem, najde smysl života u dávných rodinných známých – dvojčat Heršlových. Aneta a Žaneta Heršlovy jsou sice v invalidním důchodu, ale věří ve smysl socialistické revoluce a rok před vypuknutím války založí vlastní ilegální komunistickou organizaci. Po válce se Marii narodí dcera Martina, která touží po kariéře manekýnky, jenže zlatá šedesátá končí a někdo udal jejího muže Zbyňka… Kolotoč dějin se točí závratně rychle. Ženy, které neměly možnost se poznat, vstupují do hry právě teď a tady!
Hra plná nečekaných setkání a odhalení nepostrádá humor, nadsázku a mnoho ženských hereckých příležitostí. Situace se skládají jedna do druhé jako logická skládanka nebo rébus, čímž vytvářejí svébytný scénický život plný dramatického napětí.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.