ŽIVOT JE SEN

Magdalena Frydrych Gregorová

Obsazení: 7 chlapců, 5 dívek

„Život je sen – férie pro děti inspirována Andersenem“ vznikla na popud třineckého literárně-dramatického oboru, se kterým dramatička spolupracuje (dříve jako žákyně, dnes coby rezidentní autorka) od svých dvanácti let. Jak se neustále potvrzuje, „dětská hra“ je žánrem žádaným a autorů zabývajících se psaním pro děti je jako šafránu. Férie Život je sen nabízí téma pro děti ve věku od 12 do 14 let. Text skrze svou otevřenou strukturu umožňuje dětem hledání vlastních otázek a niterných motivů, které se zrcadlí v krajině snů inspirovaných pohádkami Hanse Christiana Andersena. Jak vypadá jedna hodina v životě dvanácti dětí, když se do třídy nedostaví vyučující a ony se mohou nerušeně zasnít? Jaké vzpomínky, příběhy, touhy i strachy provázejí Ošklivé káčátko, Gerdu, Kaje, Vojáčka, Baletku a další?

- Ahoj Kominíčku. Vykřičník. Potřebuju trošku štěstí. Mám špatný den. - Jak se jmenuješ. Otazník. - Říkej mi Malá mořská vílo. Plácám se na suchu. Ach jo. Vykřičník - Ahoj vílo. Nechceš radši skočit zpátky do vln. Otazník. Trojitý smajlík. - Hele, odprejskni. Vykřičník. - Co tak zhurta, Kominíčku. Otazník. Máš ucpaný komín nebo co. Otazník. - Co se alespoň představit. Tři tečky.
- Tady Děvčátko. Hledám kamaráda, co si u mě koupí sirky.

Literárně-dramatický obor ZUŠ v Třinci pod vedením paní Marcely Kovaříkové získal za představení „Život je sen“ přímý postup na celostátní přehlídku dětských souborů Dětská scéna 2009 do Trutnova, kde si vysloužil uznání a nadšené ohlasy především z řad mladých a dětských diváků.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.