VÝROČÍ (2006)

Michaela Doleželová, Roman Vencl

Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž a 1 žena, kteří dohromady ztvární na devět různých postav

     Jan a Helena Lexovi jsou obyčejným manželským párem slavícím stříbrné výročí své svatby (pětadvacet let). Při té příležitosti si uspořádají romantickou večeři a připomínají si společně prožité chvíle – seznámení, první schůzku, narození prvního dítěte, nevěru…apod. Zároveň dochází k typickým nesrovnalostem ohledně výchovy dětí, organizace domácnosti, stereotypu a dalších všedních a klasických problémů. Divák tak společně s nimi prožívá jemu dobře známé situace partnerského života, které jsou v této inscenaci řešeny s nadhledem, lehkostí a humorem typickým pro oba autory. Oba herci se tak během hry převtělí nejenom do postav Jana a Heleny, ale také do postav jejich dětí, paní primářky, nejlepšího Janova kamaráda, delegátky cestovní kanceláře a dalších. Slavnostní večer manželů Lexových vrcholí striptýzem Honzy, který ho Janě před pětadvaceti lety slíbil za to, pokud s ním takovou dobu vydrží.  
     Hra využívá na jevištích málo uplatňovanou metodu filmového střihu, jenž je podpořena světelnými změnami (světlo x tma) a díky které mohou postavy procházet mnoha situacemi, které již dávno minuly. Zároveň to hře zajišťuje neobvyklé tempo a spád, což je navíc podpořeno výtečnou situační a slovní komikou, takže divák nemá na případnou nepozornost ani čas. Hra se opírá nejenom o herecké výkony obou protagonistů, ale i o typické situace rodinného života a déle trvajícího partnerského soužití.
     

     Michaela Doleželová a Roman Vencl jsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina Výročí. Zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování a v roce 2013 se chystají její další uvedení v Čechách, ale také na Slovensku a v Polsku. Autorsky spolupracují s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín nebo s bratislavským Štúdiem L+S.  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.