KRÁLOVNY (2008)

Michaela Doleželová, Roman Vencl

Žánr: tragikomedie
Obsazení: 3 ženy

     Lázeňský pokoj možná nevypadá jako vhodné místo pro komedii, ale opak je pravdou. Tři ženy, které se na něm sejdou, by se za normálních okolností nemohly nikdy setkat, nebýt havárie vodovodního potrubí, ke které dojde v jednom z lázeňských křídel. Každá z hrdinek má odlišný problém, přesto však mají cosi společného – všechny byly v nedávné době vystaveny zlomovým životním okamžikům a teď stojí před nelehkým úkolem – naučit se žít své nové životy. Johana (40) je po autohavárii, podrobila se operaci nohy a došlo ke komplikacím. Lázně jsou její poslední možnost záchrany, jinak hrozí, že o nohu přijde. Zita (60) má zase problémy s nervy a v lázních je kvůli duševní očistě. Mladá slečna Eliška (25) přišla v nedávné době o zrak a učí se s tímto handicapem žít. Tyto tři postavy jsou generačně i sociálně každá někde naprosto jinde, přesto spolu musí strávit relativně dlouhou dobu. A je to právě humor, který drží člověka nad vodou v těch nejtěžších chvílích a pomáhá mu zdolávat i ty nejhorší překážky. Královny jsou tragikomedií plnou upřímného humoru, ze kterého občas mrazí v zádech.    

   

 „Hra Královny vypráví zábavným způsobem o smutných věcech. V divadle se propojuje smích, způsobený legráckami, vtipnými dialogy a situacemi, se zamyšlením nad pohnutými osudy postav i nad aktuálními vztahy ve společnosti a v rodině. I v této hře je zřetelný rukopis mladých autorů. Vtipné dialogy opět tvoří kostru příběhu a stejně jako v předchozích společných hrách i zde si tvůrci vystačí s malým počtem herců a jednoduchou scénou. Pokud se na představení vypravíte, můžete si být jisti, že se po celou dobu budete ohýbat smíchy a držet si bránici. Zároveň však dojde i na slzy dojetí.“

Recenze na českou premiéru hry uvedenou v Moravském divadle Olomouc, zdroj: olomouc.cz

 

     Michaela Doleželová a Roman Vencljsou absolventy činoherního herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní hry píší společně od roku 2006, kdy vznikla jejich prvotina Výročí. Zpočátku psali pouze pro potřeby vlastní divadelní společnosti, ale v současné době jsou jejich texty poptávány různými divadly v České i Slovenské republice. Na svém kontě mají několik divadelních komedií a další chystají. Jejich zatím nejúspěšnější hra Když se zhasne se stala nejuváděnější českou komedií roku 2012, kdy se během jediné sezóny dočkala hned pěti různých nastudování a v roce 2013 se chystají její další uvedení v Čechách, ale také na Slovensku a v Polsku. Autorsky spolupracují s Moravským divadlem Olomouc, s Městským divadlem Zlín nebo s bratislavským Štúdiem L+S.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.