LAZARŮV PŘÍBĚH (The Cave of Lazarus)

Murray Schisgal

Překlad: Karina I. Havlů
Obsazení: 3 muži, 1 žena

Divadelní hra LAZARŮV PŘÍBĚH je zajímavou hříčkou na způsob filmu Pretty Woman, kde ovšem v Popelčině roli vystupuje muž.

Bohatý starý pán dostane na ulici infarkt a svou rychlou pohotovostí ho zachrání bezdomovec. Aby se svému zachránci odměnil, nabídne mu starý pán, že může u něho doma bydlet a navíc se starat o jeho firmu s realitami, samozřejmě za velice slušnou finanční odměnu. Dotyčný bezdomovec kdysi nedokončil vysokou školu, je veterán z Perské války, v rozvodém řízení a na krku má čtyřletou dceru.

Manželka starého pána je ne příliš úspěšná herečka, která má milence, rovněž neúspěšného herce. Rozhodnou se, že dotyčný milenec bude starému pánovi dělat parapsychologa a bude zato dostávat aspoň tučný honorář. Manželka během té doby naváže vztah i s novým nájemníkem. Starý pán nejenže prodělal infarkt, ale trpí i těžkým astmatem. Po určité době, kdy se zdá, že se začíná uzdravovat, oznámí své ženě a dotyčnému bezdomovci, že jim oběma ve své závěti odkázal značný majetek. Náhle je postižen těžkým astmatickým záchvatem, ale ani jeden z nich mu nepomůže...

Murray Schisgal je českému publiku známý coby autor hry Láska a scénáře k oscarové Tootsie.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.