KUCHYŇ S PŘÍSLUŠENSTVÍM (Cuisine et dépendences, 1993)

Agnès Jaouiová, Jean-Pierre Bacri

Překlad: Irena Novotná
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Manželé Jacques a Martine pozvou na večeři dávného přítele, s nímž se deset let neviděli. Mezitím se z něj stal úspěšný, veřejně známý muž. Přichází se svojí manželkou Charlotte a také s dvouhodinovým zpožděním. Společnost doplňuje Georges, který dříve chodíval s Charlotte, před časem opustil svoji dlouholetou partnerku a Jacques s Martine mu nabídli dočasně přístřeší. Dále je tu Fred, bratr Martine, vášnivý hráč. Jaký je vlastně onen slavný host? Nevíme, na scéně se neukáže. Co účastník sešlosti, to jiný názor. Přítomnost celebrity se stává rozbuškou. Jak čas plyne, masky padají. Zdá se, že každý chce to, co má ten druhý. A málokdo je spokojený se svým vlastním životem.


Autoři mají cit pro dialogy, vysmívají se zbožštění peněz, přemrštěnému obdivu k tvářím z obrazovky, přeceňování společenského úspěchu, papouškování cizích názorů.


V roce 1993 získali Agnès Jaouiová a Jean-Pierre Bacri za tuto hořkou komedii Molièrovu cenu, mimo jiné ji uvedlo pařížské Théâtre La Bruyère a dočkala se také filmové podoby. S dalším autorským dílem těchto všestranných umělců se mohli seznámit i čeští diváci, v našich kinech se uváděl cenami ověnčený snímek Každý to rád jinak.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.