AGÁTA HLEDÁ PRÁCI (Agata szuka pracy, 2004)

Dana Łukasińska

Překlad: Pavel Peč
Žánr: současná komedie
Obsazení: 3 muži, 6 žen a ženský sbor (3 ženy)

Agátě je 25 let a je cílevědomou, nadprůměrně inteligentní, vzdělanou a navíc čerstvou absolventkou humanitního oboru. Přesto – nebo právě proto – již notně dlouhou dobu nemůže sehnat vhodnou práci, o niž se velmi usilovně snaží. Na pomoc jí proto přichází matka, která jde za všech okolností s dobou a řídí se výhradně výsledky pokroku a nejnovějšími trendy. Podle jejího názoru Agáta prostě nemá předpoklady k tomu, aby se uplatnila v dnešním dravém světě. A proč vlastně? Nu, protože si přece dovolila odmítnout práci barmanky v erotickém klubu „Styk“, účast v kurzu Pobožných sekretářek i na setkání skupiny s tajemným názvem Uvědomělé vagíny... Hrdinka však přesto i z této zdánlivě zoufalé situace nakonec nalezne východisko, a to dokonce bez pomoci věčně nespokojené matky. Její potenciální zaměstnavatelé totiž u dívky objeví zvláštní nadání pro „přetváření identit“ jiných lidí a pracovní nabídky se Agátě zčistajasna doslova začnou sypat do klína...
    Komedie o problému nezaměstnanosti v současném Polsku rozhodně neulpívá v realistickém popisu nešvarů, jako jsou přemrštěné požadavky zaměstnavatelů, šovinismus a diskriminace nadřízených nebo netečnost úředníků, ale s humorem, vynikajícím pozorovacím talentem a ironickou nadsázkou líčí osudy, jimiž si autorka při beznadějném shánění pracovního místa sama prošla. Děj navíc skrývá řadu mystických prvků a satirických šlehů namířených vůči módním směrům dnešního postkomunistického světa: od náboženského fanatismu přes prostředí klubů po gaye až po sektářsky přepjatý feminismus.
    Hra Dany Łukasińské slaví úspěchy nejen v Polsku, zdárně např. objíždí přehlídky a festivaly v inscenačním zpracování nitranského Divadla Andreja Bagara.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.