PLYNOVÉ LAMPY (Gas Light)

Patrick Hamilton

Překlad: Jiří Mucha
Žánr: drama
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Detektivní hra, ve které je vše, co má dobrá detektivka mít: neobjasněná vražda, podvody a falešná obvinění, honba za miliony v podobě rubínů rodiny Barlowů, zatčení i nezbytné překvapení na závěr.

Temné psychologické drama Patricka Hamiltona přispělo svým názvem k obohacení anglické slovní zásoby. Anglické slovo “gaslighting” se v dnešním jazyce používá ve významu neustálého psychického nátlaku, který má určitou osobu přesvědčit o jejím domnělém šílenství. Hra si pro své napětí získala široké publikum a krátce po uvedení na jeviště byla dokonce dvakrát zfilmována.
    Novomanželé Mallenovi se přistěhují na novou londýnskou adresu, do domu, kde byla před lety brutálně zavražděna teta novomanželky Belly. Bezcitný Paul začne ženu systematicky týrat a přesvědčovat ji o tom, že ztratila veškerý zdravý rozum. K tomuto účelu využívá velmi krutých prostředků psychického nátlaku, který má přesvědčit již tak labilní Bellu, aby uvěřila, že v údajném transu přemis?uje po domě věci nebo je odnáší pryč.

PATRICK HAMILTON (1904-1962) byl jedním z nejtalentovanějších a nejobdivovanějších spisovatelů své generace. Narodil se v roce 1904 v Hassocksu, v Sussexu a společně se svými rodiči se přestěhoval do Hove, kde prožil dětství. Od 17 let začal hrát menší role na divadle, stal se dokonce asistentem Andrewa Melvilla. Herecká dráha se mu zdála nejistá, a tak absolvoval korespondenční kurs psaní na stroji a odešel do Londýna, kde si našel místo stenografa. Začal psát romány a v roce 1925 vydal svůj debut Pondělní ráno (Monday Morning). Následoval Craven House (1926), který mu zajistil úspěch jak v Británii, tak ve Spojených státech. Během několika let si Hamiltnovu tvorbu oblíbila široká vrstva čtenářů. K tomu přispěla i celá řada divadelních her, mezi nejznámější texty patří dobrodružný Provaz (Rope, 1929), podle kterého natočil film Alfred Hitchcock, nebo Plynové lampy (Gas Light, 1939), které byly zfilmovány dokonce dvakrát – v roce 1940 a 1944. Také psal rozhlasové hry pro BBC a scénáře pro britské a americké producenty. I když měl Hamilton vždy velké problémy s alkoholem, byl schopen napsat řadu výborných textů. Nikdy ovšem nepatřil mezi londýnský literární establishment, jeho tvorbu bylo vždy těžké zařadit do nějakého výrazného literárního směru. Nicméně získal si znání a respekt takových takových osobností jako Graham Greene, J. B. Priestley a mnohem později i Peter Ackroyd. Mezi romány zaujmou Půlnoční zvon (The Midnight Bell, 1929), portrét ženy prostitutky, V obležení slasti (The Siege of Pleasure, 1932), trilogie nazvaná Dvacet tisíc ulic pod nebem (Twenty Thousand Streets Under the Sky, 1935), Otroci samoty (The Slaves of Solitude, 1947) a Západní molo (The West Pier, 1951), Pan Stimpson a Pan Gorse (Mr Stimpson and Mr Gorse, 1953) a Neznámý útočník (Unknown Assailant, 1955), které společně tvoří Gorseo trilogie (The Gorse Trilogy). Patrick Hamilton zemřel na cirhózu jater v roce 1962.

  Text je k dispozici v DILIA.