NAŠE MĚSTEČKO (Our Town, 1938)

Thornton Wilder

Překlad: Martin Hilský
Žánr: drama
Obsazení: 13 mužů, 7 žen

Tato tříaktová hra Thorntona Wildera je patrně nejuváděnějším americkým dramatem. Odehrává se ve fiktivním městečku Groves´s Corners a zároveň pracuje s metodou divadla na divadle – sledujeme přípravu divadelního představení o životě v městečku v letech 1901 – 1913, které řídí Inspicient. Naše městečko líčí každodenní život průměrného amerického maloměsta – a to ze dvou perspektiv, z perspektivy jeho žijících obyvatel a z pohledu mrtvých, jenž ze záhrobí komentují svůj dosavadní život i své blízké.
V prvním dějství nazvaném Denní život se s městečkem Groves´s Corners, v druhém dějství nazvaném Manželství a láska se setkáváme s budoucími novomanželi Emily Webbsovou a Georgem Gibbsem, ve třetím nazvaném Smrt se dozvídáme, že Emily zemřela při porodu a dostává šanci prožít znovu jeden den svého života. Vybere si své dvanácté narozeniny, ale s hořkostí si uvědomí, jak je život krátký a jak málo si ho vážíme. Při pohledu na truchlícího manžela George jí navíc dojde, že tento fakt si živí nikdy nepřipustí.

  Text je k dispozici v DILIA.