SNADNO DOSTUPNÝ (PRO KLUKY) (Easy Access (For the Boys), 1998)

Claire Dowie

Překlad: Andrea Jochmanová
Obsazení: 4 muži, 1 žena

 Britská komička a performerka Claire Dowie je průkopnicí tzv. stand-up divadla. Za hru Why is John Lennon wearing a Skirt? (Proč nosí John Lennon sukni?) získala v roce 1991 London Frindge Award. V současné době spolupracuje s londýnským centrem alternativní kultury Drill Hall, píše scénáře pro britskou stanici BBC a pracuje také na beletristické tvorbě (Creating Chaos). Pro psaní hry Easy Access (For the Boys) získala v roce 1995 Claire Dowie stipendium britského Arts Councilu. Prvního uvedení se hra dočkala až v roce 1998 právě ve zmíněném londýnském centru Drill Hall v režii autorky. O hře se pochvalně vyjádřilo mnoho kritiků, např. známý odborník prof. Aleks Sierz. 

Easy Access je textem, který se snaží otevřeně pohlédnout na otázku zneužívání dětí v rozvrácených rodinách. Hlavním hrdinou hry je mladý prostitut Michael, který byl v dětství zneužíván svým otcem, poté, co rodinu opustila matka. Michael si odmítá připustit, nakolik ho jeho dětství ovlivnilo, nalhává si, že se vlastně nic tak zlého nestalo a svého otce miluje. Omlouvá dokonce i svou matku, která se údajně nemohla postavit na nohy s dítětem na krku. Tento postoj nechápe Michaelův kamarád Gary, kterého v dětství potkal stejný osud, ale který se se svým traumatem vyrovnal jinak - absolutně se se svou rodinou přestal stýkat a oba rodiče nenávidí.  Michael se však s otcem stýká dál, dokonce mu představi svého přítele Matta, první vážný vztah. Ke krizi dojde, až když Michael zjistí, že se k otci nastěhovala svobodná matka Ruth se svým sedmiletým synem... Michael otce okamžitě začne podezřívat a ve světle nových událostí si začíná uvědomovat i pravdu o svém dětství. Kolo násilí se může roztočit znovu - dokáže tomu Michael zabránit? 

Dowie ve hře užívá zajímavých formálních prostředků: jevištní akce je propojená s videoprojekcí. Michael totiž po celou dobu souběžně natáčí jakousi "reportáž o svém životě". Kazeta s touto nahrávkou pak také hraje klíčovou roli v dramatickém závěru. Mimo jiné i díky tomuto postupu získává hra novou dimenzi.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.