OD NEDĚLE K NEDĚLI (De dimanche en dimanche, 2005)

Denise Bonal

Překlad: Kateřina Neveu
Obsazení: 1 muž, 1 žena, 1 holčička, 1 ženský hlas

Téma hry Od neděle k neděli by se mohlo stát základem napínavému filmovému thrilleru. Francouzská herečka, dramatička a profesorka Denise Bonal z něj však vytvořila sondu do hlubin komplikované lidské psychologie a v textu plném poetických obrazů a lyrických motivů odkrývá drama čtyřčlenné rodiny, které chybí poslední člen – mladší dcera. Rodiče o ni přišli zarážejícím, až neuvěřitelným způsobem. Opatruje a zadržuje ji Marie, rodinná přítelkyně, která je zdrojem neštěstí i komplexů obou rodičů. Když starší šestiletá dcera onemocněla zvláštní a možná i nakažlivou nemocí, tak rodiče svěřili svoji mladší tříletou dceru do opatrování právě jí. Situace návratu mladší dcery je o to komplikovanější, že rodiče nyní trpí výčitkami svědomí za to, že se rodina rozpadla jejich vinou. Na sebevědomí jim nepřidává ani to, že Marie, matčina nejlepší kamarádka z dětství, má velký dům, dobré postavení, dobré způsoby, zkrátka patří na rozdíl od hlavních postav k lepší společnosti a svou odzbrojující sebejistotou vytváří na oba rodiče, kteří nejsou schopni svoji dceru získat zpět domů, velký psychický nátlak.
    Drama Od neděle k neděli je sledem osmi převážně krátkých scén, vtáhne diváka do děje uprostřed krize, udržuje ho celou dobu v dusivé atmosféře neřešitelnosti a chvíle velkého zoufalství, kdy má divák už za to, že rodina je ztracena, přetne až nečekaným šťastným koncem.
    Denise Bonal získala za tento text v roce 2006 Velkou cenu za dramatickou literaturu (Le Grand Prix de la Littérature Dramatique), která je v autorčině dlouhém životě již šestým oceněním její dramatické tvorby.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.