Dutka, Edgar (CZ)

 

*1941

Prof. MgA. Edgar DUTKA 

- scenárista  a spisovatel. Po dokončení studia filmové scenáristiky na FAMU (1971) pracoval rok ve scenáristickém oddělení FS Barrandov, ale nakonec našel na dalších 17 let práci jako dramaturg a scenárista filmů animovaných ve Studiu Jiřího Trnky (44 realizovaných scénářů). K té době se váže i počátek jeho scenáristické spolupráce s režisérem Jiřím Bartou (Klub odložených, celovečerní loutkový film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? a stále rozpracovaný Golem). Z filmografie jmenujme loutkovou pohádku O Maryšce a vlčím hrádku (Cena J.Trnky), mezinárodně úspěšný Konec krychle (Cena filmové poroty v Cannes 1980), Všehochlup (1978), Drátovat flikovat (1980). Od roku 1991 až dosud působí jako pedagog na Filmové akademii (FAMU), nyní již pouze externě. Přednáší historii animovaného filmu, napsal dvoje skripta (Animovaný film - Minimum z české animace a Minimum z dějin světové animace). Vedle pedagogické práce se s pádem totality mohl vrátit k literatuře.

Filmografie: Dětský hraný seriál Medvědi nic nevědí (ČT Brno) a celovečerní hraný film Potkal jsem ho v ZOO. Celovečerní loutkový film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (rež. J. Barta). Jako dramaturg spolupracoval na filmech Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled a Zdeňka Jiráského Poupata.

Bibliografie: V roce 2003 vydal knihu povídek z dětského domova U útulku 5 (Prostor), kterou napsal v roce 1963, ale tenkrát ji nakladatelství odmítla z politických důvodů. Kniha byla nominována na Cenu Magnesia Litera (2002). V roce 2004 vyšel jeho román Slečno, ras přichází (Prostor), který byl oceněn Státní cenou za literaturu 2005. Následovaly knihy Staženi z kůže ze tmy vycházíme (Torst 2007), soubor povídek z období komunismu, a Záliv Osamění a zapomenuté australské povídky (Listen 2007) je mou další vzpomínkou na Austrálii.  Dvanáct nejkrásnějších pohádek napadených skřítky Kazisvěty a mnou zachráněných (MF 2009) je aktualizovaný přepis pohádek K. J. Erbena a konečně v edici České televize vyšel jeho knižní přepis filmového scénáře Na půdě


Synopse

HALLOWEEN V BUŠI ZŘÍM