Wilder, Thornton (US)

 

Thornton Wilder (17.4.1897 v Madisonu - 7.12.1975 v Hamdenu)
Thornton Wilder je díky své Dohazovačce a Našemu městečku asi nejuváděnějším americkým dramatikem. Kromě divadelních her psal i prózu, za román Most svatého Ludvíka krále získal v roce 1927 prestižní Pulitzerovu cenu. Narodil se v USA, ale dětství prožil v Číně, kde byl jeho otec konzulem. Vystudoval universitu v Yale a první hru napsal již za studií, jmenovala se The Trumpet Shall Sound (A? zazní trubka). Kromě původní tvorby upravoval Wilder i hry starších autorů jako byl Johann Nepomuk Nestroy, jehož hra Chce si tropit žerty se stala předlohou pro populární Dohazovačku, na motivy které zase vznikl muzikál Hello, Dolly! Úspěch zaznamenal i s další hrou - The Skin of Our Teeth (1942, Jen o chlup, česky 1947), vyprávějící o věčně stejných chybách, které lidstvo provázejí od počátku jeho existence. Za tuto hru dostal další Pulitzerovu cenu, v pořadí již třetí. Nejznámější a nejhranější Wilderovu hrou zůstává Naše městečko, divadelní meditace na téma života a smrti.

Thornton Wilder je autorem například těchto divadelních her:


Naše městečko (Our town, 1938) - k dispozici v DILIA, Jen o chlup (the Skin of Our Teeth, 1942) Dohazovačka (The Matchmaker, 1954) – k dispozici v DILIA, Childhood (1960) · Infancy (1960) The Alcestiad (1977)


Synopse

NAŠE MĚSTEČKO