Zemřel kameraman Josef Hanuš

16.6.2022
Zemřel kameraman Josef Hanuš

Dne 11. června 2022 zemřel ve věku 91 let Josef Hanuš, kameraman a dlouhodobý člen DILIA.


Josef Hanuš se narodil 19. listopadu 1930 do rodiny filmového kameramana Václava Hanuše. Patrně i tato skutečnost ho po studiu na Základní odborné škole grafické fotografie a později na VŠFT při FAMU v Praze přivedla k jeho celoživotní profesi.

Josef Hanuš začínal v roce 1952 jako asistent kamery při natáčení filmu Nástup, se svým otcem Václavem Hanušem taktéž jako asistent kamery spolupracoval na filmu Jan Žižka režiséra Otakara Vávry. Jako hlavní kameraman debutoval snímkem Florian v roce 1961 a od této doby se podílel na tvorbě více než třiceti celovečerních filmů. Blízká byla jeho spolupráce např. s režisérem Ladislavem Rychmanem – Dáma na kolejích, Jen ho nechte, ať se boji nebo Zdeňkem Troškou, s nímž se podílel na vzniku filmů Bota jménem Melichar a trilogie Slunce, seno,…    .

Koncem devadesátých let se zaměřil na dokumentární snímky. Je spoluautorem vzpomínkové publikace Život s kamerou a bez ní, za kterou byl roce 2004 oceněn Cenou E. E. Kische

Josef Hanuš byl předsedou odborné poroty Festivalu české filmové komedie a čestným prezidentem Asociace českých kameramanů.

Čest jeho památce!