Cenu Evalda Schorma získaly dvě nové české hry

6.6.2022
Cenu Evalda Schorma získaly dvě nové české hry

V rámci slavnostního večera s názvem Večeře s novou hrou v neděli 5. června 2022 převzali hlavní Cenu Evalda Schorma studenti DAMU, Tomáš Ráliš za původní hru 20/21 a Eliška Říhová za původní hru Všem se nám uleví.


Cena Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) je určena pro studenty a je spojena s finanční odměnou pro autora (nebo kolektiv). Cena je udělována každoročně na základě nominací, přičemž nominovat může jakákoli fyzická osoba, zejména však pedagogové a studenti výše uvedených škol a divadelní odborná veřejnost. Hlavním cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich autorské práci. Díla začínajících autorů se tak mohou dostat do širšího divadelního kontextu, než je samotná akademická půda. Cena Evalda Schorma se během své existence stala vedle Ceny Alfréda Radoka prestižním oceněním, uznávaným nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Smyslem tohoto ocenění je podpořit mladé autory, ale také inspirovat studenty k vlastní autorské či překladatelské tvorbě pro divadlo. Díky těmto aktivitám objevila agentura DILIA řadu dnes již etablovaných dramatiků a překladatelů,“ vysvětluje Zdeněk Harvánek, vedoucí Divadelního a Hudebního oddělení DILIA.

Texty oceněné Cenou Evalda Schorma se doposud dočkaly téměř 50 divadelních inscenací v profesionálních divadlech, např. v Národním divadle moravskoslezském Ostrava, Švandově divadle, Studiu Ypsilon, A Studiu Rubín, Městském divadle Zlín, Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, a desítky rozhlasových inscenací.

V letošním nominacích na Cenu Evalda Schorma, kterou uděluje DILIA pravidelně již od roku 2001, v naprosté většině dominovala původní autorská tvorba. Do finále se nakonec dostaly 4 původní divadelní texty, přičemž jeden z nich je kolektivním dílem.

Na třetím místě se umístil právě text studentů brněnské JAMU, kteří tvoří kolektivně pod pseudonymem Ekobuňka JAMU, s názvem F.E.E.L. Autorem druhého textu s názvem Velká slova, který se také umístil na třetí příčce, je opět student JAMU Vojtěch Honig. Druhé místo nebylo uděleno. O první místo, tedy hlavní Cenu Evalda Schorma, se dělí dva studenti pražské DAMU. Tomáš Ráliš, který zvítězil i v loňském roce, bodoval svou hrou 20/21, která vznikla z iniciativy pražského A Studia Rubín, kde byla také poprvé uvedena ve formě rozhlasové skici v režii Jana Friče a v současné době je v režii Terezy Volánkové na repertoáru pražské DAMU. Druhou oceněnou je Eliška Říhová, jejíž vítězná hra Všem se nám uleví měla na začátku června 2022 v autorčině režii premiéru v Národním divadle. Vítězní autoři cenu převzali z rukou pana Oswalda Schorma a díky fondu Dozorčí rady DILIA si odnesli také finanční odměnu. Ukázky obou vítězných her představilo formou scénické skici Divadlo LETÍ v režii Natálie Deákové.

 

 CENA EVALDA SCHORMA ZA ROK 2021

 1. MÍSTO

 

2. MÍSTO

nebylo uděleno

 

3. MÍSTO

 

VŠEM OCENĚNÝM GRATULUJEME!

Všechny oceněné hry jsou v elektronické podobě k dispozici v DILIA.