HLADOMOR (Nälänhätä, 2016)

Marie Kajava

Překlad: Alžběta Štollová
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

V roce 2014 jsme dělali v Etiopii takovej výzkum a ve čtyřech stovkách domovů jsme se ptali a sbírali údaje, jako úplně základní údaje o domácnosti, o tom, co pěstujou, jaký maj výnosy a přitom jsme taky zjišťovali, kolik tam děti měří a váží.
(pauza)
Říká se tomu malnutrice, čili podvýživa a jedná se o to, že máte nedostatek kalorií k tomu, abyste mohli normálně růst a fungovat. Ale potom existuje ještě chronická podvýživa, což znamená, že máte na svůj věk hrozně malou výšku. Důvodem může být třeba to, že matce chybí v těhotenství dostatek potravy nebo určitých živin. A pak máme ještě tak zvanou akutní podvýživu, která je vážná u dětí s extrémně nízkou váhovou hmotností. Tyhle tři rozlišení jsme používali, je to podle světový zdravotnický organizace WHO.

Fotografie vyhladovělého súdánského dítěte a supa, který čeká. (Kevin Carter, 1993)

Dotazovaní vstupují do místnosti. Tazatelka a dotazovaní se představí a poté obrátí svou pozornost k oné fotografii. Co vidíte? Tazatelka pokládá otázku opakovaně. Znovu a znovu lidem zastupujícím devět různých úhlů pohledu. Na pódiu se objeví člověk narozený v Jižním Súdánu, malé dítě, fotograf, meteorolog, bývalá anorektička, vědec zkoumající hlad, odborník na pomoc a moc, ornitolog a stará žena. Všichni hledí na (ne)proslulý symbol hladovění, ikonickou fotografii Kevina Cartera pořízenou v Jižním Súdánu. Rok po pořízení fotografie spáchal Kevin Carter sebevraždu. Důvodem byly pravděpodobně deprese.

Hladomor je hra o hladu, nouzi, světě, jeho limitech a úhlu pohledu na věc. Materiál ke hře poskytly rozhovory s odborníky na různá témata. Hra se pokouší zkoumat závažný problém a zároveň si klade otázku, jak psát o alarmech současného světa (hladomor, války, klimatické změny ad.). Je fotografování a další způsoby dokumentace a zpravodajství z bezprostřední blízkosti zneužíváním nebo pomocí? Hra vyvolává silné emoce, ale i přes závažnost tématu obsahuje řadu humorných pasáží.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.