GERIHO ŠUPLÍKY

Gabriela Nogová

Žánr: experimentální pohybové divadlo v maskách (Mask Theatre)
Obsazení: 3 muži, 4 ženy

Místo, které opravdu existuje: Nebraska |US|, Halsey, 76 obyvatel, 94% bílá rasa, jakýkoliv rok. Geri Smith vlastní obchod se smíšeným zbožím – Market Sandhills na Jewett Avenue 507. Žije sám, má jediného kamaráda Kurta a zná všechny své zákazníky, protože jich není mnoho. A pro každého má šuplík. Vypadá to, že je každý den v obchodě stejný, ale není tomu tak. Stejně jako v životě. Občas se v Halsey zastaví i někdo nový. A obchod mu svými šuplíky připomene jeho nesplněné sny a touhy.

V celkem poklidné vesnici Halsey, žije a pracuje Geri Smith ve svém obchodě zvaném Sandhills. Žije sám, má rád svůj obchod a dobré pití. Do obchodu za ním dochází kamarád Kurt, roztržitý, nešikovný dědula, který, ač se snaží, nic se mu nedaří. Přesto si chce v životě všechno vyzkoušet. Chodit na ryby, lovit divou zvěř. Rád popíjí s Gerim a Geri pije rád na jeho účet. Do obchodu chodí na kávu a nakupovat Edna s Jane. Jane je milá paní, nejvíce si kupuje voňavá mýdla a má ráda Geriho. Edna je zapšklá paní, nejvíce si kupuje lék na pálení žáhy a nemá ráda nikoho.

Každý den je v podstatě stejný, až na Kurtovy strastiplné zážitky. Všechno se mění, když do obchodu vstoupí temperamentní, krásná Maggie a zažehne už vyhaslou jiskru v srdcích starců. Geri se zamiloval, sní sen o Maggie a Jane už ho ani trochu nezajímá. Kurt se o Maggie snaží též, jen „svým“ způsobem. Tento stav přeruší až cizí, drzý kovboj Harry. Okamžitě se stává jejich sokem. Vše se ale urovná při jedné Kurtově vyměšovací lapálii na rybách. Dědové se s Harrym spřátelí, Gerimu dojde, že jeho sen je nereálný a Maggie Harrymu předhazuje. Harry však o ni nemá zájem. Chce úplně něco jiného...Maggie si ale jako každá žena poradí. A poradí si tak, že rázem změní život nejen Harrymu, ale i Kurtovi a Edně. Dá jim to, co jim v životě chybělo.

A Geri v Halsey dál sní... Nebo už ne?

Inscenace textu získala v roce 2020 na Lounském divadlení Cenu poroty za originalitu. Představení je sice fyzicky náročné, ale originální a ojedinělé v ČR. Funkci textu nahrazuje mezinárodně srozumitelná, groteskní pantomima.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.