POZVÁNÍ ANEB AŤ PŘIJDE NA VEČEŘI! (L´Invitation, 2019)

Hadrien Raccah

Překlad: Sarah Biderman
Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 1 žena

Catherine: CATHERINE Celý večer jsem se pokoušela ti dovolat! To jsi nemohl aspoň odpovědět? Měla jsem strach! Tak kde jsi byl?
Daniel: Byl jsem s Charliem.
Catherine: Už zase? To je tenhle týden potřetí!
Daniel: Ano! Má těžkou depresi. Opustila ho žena. Opíjí se, aby zapomněl. Musím při něm stát. Znáš mě přece, víš, jaký jsem.
Catherine: Právě, že tě znám! Když tvůj bratranec přišel vloni o otce, poslal jsi mu místo slov útěchy mail! Ten ovšem napsala tvoje sekretářka.

Daniel, úspěšný a známý čtyřicetiletý advokát, má vše, čemu se muž v jeho postavení může těšit: luxusní byt v Paříži, letní sídlo na riviéře, spousty známých, krásnou milenku a inteligentní manželku. Jediné, co postrádá, je opravdový přítel. Takový, který by mu posloužil jako alibi před podezíravou manželkou. Aby mohl vést svůj vzrušující pestrý noční život, vymyslel si kamaráda Charlieho, který existuje jen v jeho chytrém telefonu. Tenhle trik fungoval skvěle, ovšem jen do chvíle, kdy Danielova žena vyslovila bez kompromisu přání pozvat Charlieho na večeři. Aby zachránil své manželství i své zájmy, Daniel se ocitne před nesnadným úkolem: najít během jediného dne cizího muže, který bude aspoň jediný večer ochoten hrát roli nejvěrnějšího přítele.

Komedie trochu tristní, kde jde o skutečné hodnoty, jako je láska a přátelství, má tu devízu, že nabízí několik poloh a interpretací. Hra je velmi rytmická, plná narážek a gagů. Text skýtá velký herecký prostor především hlavnímu hrdinovi Danielovi.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.