Szwarc, Sandra (Polsko)

Szwarc, Sandra

*1989

„Vlastně nevím, proč píšu. Ptám se na to sama sebe znovu a znovu, a nemůžu najít uspokojivou odpověď. Ale vím, proč píšu pro divadlo. Hluboce totiž věřím, že divadlo je jedna z posledních existujících forem dialogu mezi lidmi.”

Mladá dramatička (* 1989) spojená s polským Trojměstím, má hudební i divadelní vzdělání (hra na klavír, Akademia Muzyczna v Gdaňsku; divadelní věda – Unywersytet Gdański). Studiu divadla se dále věnovala na baltské akademii nezávislého divadla (Południowobaltycka Akademia Teatru Niezależnego). Její divadelní debut Von Bingen. Pravdivý příběh ji přinesl hned dvojnásobný úspěch (Gdyńska Nagroda Dramaturgyczna, hra oceněna a uvedena také v Polském rozhlase, polská premiéra v divadle Teatr Gdynia Główna, 2015). Stejné ocenění získala i za následující text Supernova Live (Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna, 2016, hra otištěna v polském časopise Dialog, 2016). Během autorské spolupráce s Joannou Zdradovou vznikla divadelní hra pro děti Baloniarzy (premiéra v Teatru Miniatura, 2016). Následující hra pro jednoho herce Doppelgänger byla opět oceněna (první místo v soutěži Strefy Kontaktu ve Vratislavi, hra otištěna v časopise Dialog, 2017).

Polské studentské divadlo Teatr nieUGiętych uvedlo její hru Fashion Victim (2016, uvedl také v roce 2018 Teatr Dramatyczny v rámci scénického čtení). Vliv jejího hudebního vzdělání je v jejich textech nepopiratelně znát: důmyslně pracuje s rytmem, dynamikou a s netradičním strukturováním jazykové formy.


Synopse

FASHION VICTIM