Zemřel Jiří Menzel

7.9.2020
Zemřel Jiří Menzel
foto Autor: Jindřich Nosek (NoJin), CC BY-SA 4.0

Dne 5. září zemřel ve věku 82 let Jiří Menzel, jeden z největších režisérů československé a české kinematografie.


Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 jako syn publicisty, spisovatele a dramaturga animovaných filmů Josefa Menzela. Na FAMU absolvoval v roce 1962 u Otakara Vávry, kde studovali např. Evald Šorm nebo Věra Chytilová a byl spoluzakladatelem tzv. české „nové vlny“.

V roce 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film natočený podle literární předlohy Bohumila Hrabala „Ostře sledované vlaky“ a za film „Skřivánci na niti“, který po dokončení v roce 1969 skončil v trezoru, obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Také další hrabalovské filmy „Postřižiny“ a „Slavnosti sněženek“ patří mezi zlatý fond československé kinematografie, stejně jako komedie vytvořené ve spolupráci se Zdeňkem Svěrákem „Na samotě u lesa“ či „Vesničko má, středisková“.

Stejně jako byl Jiří Menzel úzce spjat s dílem Bohumila Hrabala, dokázal převést do filmové podoby  dílo Vladislava Vančury ve filmech „Rozmarné léto“ a „Konec starých časů“.   

Jiří Menzel se ve filmové světě uplatnil také jako herec. Nezapomenutelným zůstane coby Arnoštek v „Rozmarném létě“, vojenský zběh Schulze v muzikálu „Kdyby tisíc klarinetů“, gynekolog ve „Hře o jablko“, mimo spousty dalších.

Kromě filmové režie se Jiří Menzel věnoval také režii divadelní. Z téměř stovky divadelních režií je to např. „Penzion pro svobodné pány“ v Činoherním klubu, „Alchymista“ v divadle Na zábradlí, „Každý rok ve stejnou dobu“ v divadle „Bez zábradlí“, „Veselé paničky windsorské“ Letní Shakespearovské slavnosti.

Jiří Menzel vyučoval na pražské FAMU a byl zahraničním členem Americké filmové akademie. Je nositelem vysokého francouzského uměleckého titulu Řád umění a literatury (Chevalier des Arts et Lettres).

Čest jeho památce.