DER FISKUS (2019)

Felicia Zeller

Překlad: Jitka Jílková
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 4 ženy

Felicia Zeller nás ve své nejnovější divadelní hře, která byla nominována na Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2019, vrhá do víru finančního úřadu. Hromady dokumentů, špatně vyplněné formuláře, nekončící proud stížností. Atmosféra je neradostná. Do toho všeho se vedoucí oddělení stala ambiciózní Nele (45 let), ačkoli nejzkušenější a služebně nejstarší úřednicí je Bea (55 let). Bea ví o daňovém zákonu skoro všechno, ale nikdo se jí neptá. Usilovně pracuje na vyřešení těch nejzapeklitějších případů, ale její novou vedoucí to nezajímá. Složité analýzy Nele nic neříkají, ta už se vidí jako šéfka celého finančního úřadu. Úřednice Elfi (28 let, pravděpodobně těhotná) kolem sebe mává případy, kterým nerozumí, ale s radostí využívá daňových úlev, které jí přináší status manželství. Její manžel Reiner se ve volném čase věnuje psaní písňových textů a neúnavně hledá inspiraci. Šikovná auditorka Fatma (35 let) se vždycky objeví ve správný okamžik, alespoň ze svého pohledu.

Daně. Nikdo je nemá rád. A nesmíme zapomínat, že i úředník je daňový poplatník. Koneckonců, každý musí zaplatit. Nebo ne? Běžný daňový poplatník versus obrovské firmy. Kdo nezná daňové triky, ať se stydí.
Felicia Zeller ukazuje s úsměvem drobné daňové uniky každého z nás, ale poukazuje i na velké daňové zpronevěry, kterým se běžný daňový poplatník jen diví.

Hra měla premiéru v Staatstheater Braunschweig v lednu 2020.   

  Připravujeme český překlad.