SINGLE RADICALS (2013)

Michaela Zakuťanská

Žánr: tragikomedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

A žili spolu šťastně až do smrti, protože se ani nepotkali...

Čerstvá učitelka matematiky Denisa, zničená z prvního rodičovského sdružení, se chystá ven se svou kamarádkou, vysokoškolačkou Aďou. Na zastávce se k nim vetře učitel výtvarky Bohuš a v klubu Revoluce, kde dnes hraje francouzská kapela, potkávají i Sašu, který se právě vrátil ze sběru jablek v Itálii. Aďa je beznadějně zamilovaná do Saši, ale to, že Aďa o hodně radši pije a Saša o hodně radši hulí, není jediný rozdíl mezi nimi. Bohuš by se nejradši vyspal s každou, jen aby zaplnil tu „díru co má v hlavě.“ Denisa ke vztahům přistupuje vědecky a aby reálně odhadla svoje možnosti ve městě, sestrojila graf funkce potencionální partner. S odhalením jejích zapomenutých narozenin, které nemá napsané na facebooku, graduje zábava a s přibývajícím alkoholem v krvi všichni vidí sami sebe jako elegantnější a krásnější, ale přitom jsou jen zoufalí, zranitelní a schopní udělat cokoli, aby aspoň na chvíli uspokojili hlad po životě, dřív, než se nad ránem vrátí do svých dětských pokojů a prázdných pronájmů.

Single radicals je generační výpovědí „twenteens“, kteří před nedávnem skončili vysokou školu a přemýšlejí, co budou dělat s načatým životem. Hledají to pravé místo pro život, cíl, o který se dá aspoň otřít, když ne opřít, a touží po ideálním partnerovi. Nevyvážené poměry mezi periférií a centrem, chybějící generace do zahraničí exportovaných dvaceti a třicetiletých na malém městě, egoismus, nutí naše hrdiny přehodnocovat své vztahy, hodnoty a možnosti. Ve snaze nanovo definovat lásku, si uvědomují, že se z nich stali Single radicals a zbavení ideálů nejsou schopní pustit se do budování vztahů.

Hra byla v premiéře uvedená v roce 2013 v Prešovském národním divadle. V roce 2015 ve Váci Dunakanyar Színház (Maďarsko) a v roce 2016 v Teatr im. Stefana Jaracza v Olsztyne (Polsko).