NEVESTA HÔĽ

František Švantner, Roman Polák

Žánr: dramatizace
Obsazení: 13 mužů, 10 žen, komparz

František Švantner patří spolu s Dobroslavem Chrobákem a Margitou Figuli mezi představitele slovenské lyrizované prózy, dnes bychom to mohli nazvat slovenským magickým realismem. V období druhé světové války se autoři tohoto literárního proudu uzavírali do záhadného světa venkova, plného krutých i lyrických vztahů, na pozadí vznešené i temné přírody. Nevesta hôľ je ústřední dílo slovenského magického realizmu.

Do rodné vesnice se po letech vrací Libor, který tu dostal místo myslivce. Ve vesnické hierarchii je to významná funkce v místní státní správě. Má tu na něj čekat i jeho milá - Zuna, s níž si ještě jako děti slibovali věrnost. Ale návrat domů není idylický. On, člověk, který „načuchl městem“, se po počátečním uctivém přijetí stává pro vesničany cizím prvkem. Podle jejich tvrzení se ze Zuny stala místní poběhlice, která spí s každým, kdo jí zaplatí. Otec Zuny, starý mlynář oslepl, protože se spřáhl s ďáblem. Mlýn, kde si Libor a Zuna hrávaly jako děti, zchátral a zpustl. Čím víc se Libor seznamuje s prostředím, do kterého se vrátil, tím víc je zmatený. Svět, do kterého se vrátil, je plný pověr, tajemství a nevraživosti. Setkává se s uhlířem Tavem, který žije vysoko v horách a dozvídá se od něj tajemnou a krvavou historii o zrození Zuny. Ale dozví se od něj i to, co je pro něj nejpodstatnější. Zuna je čistá, nevinná a s nikým nespává. To si vesničani jen vymysleli ze zlomyslnosti. Libor začíná vztah se Zunou od začátku. Znovu se zrodí jejich zapomenutá láska. A když už máme pocit, že se i naplní, objeví se On, tulák, který se dokáže proměňovat ve vlka. Záhadná bytost. Libor zjistí, že se s ním Zuna schází. Je to monstrum, které vylupuje lidem oči? Ďábel nebo naše nehmotné druhé temné Já? Postupně se realita v hlavě Libora mísí se sny a představami. Jeho život v horách spěje k tragickému poznání. Odchází z prostředí, do kterého se vrátil s nadějí a radostným očekáváním. Je zklamaný, osamělý a ztracený v komplikovanosti života. Odchází, ale neví kam...

Roman Polák adaptoval tento román už v roce 1986 a inscenoval v Divadle SNP Martin. Tato nová adaptace je ve své struktuře komplikovanější, má výraznější prvky hororu a mystičnosti. Ale i prvky detektivní zápletky. Inscenace, kterou režíroval ve Slovenskom národnom divadle se hrála s diváckým úspěchem několik sezón.

  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.