VIRUS-FUGA (2020)

Fredrik Brattberg

Překlad: Anna Šilhanová
Žánr: činohra
Obsazení: 1 muž, 1 žena

„Aha, takže ty na něj teď klidně sáhneš, a ostatní… všichni na ten sprej šmatali a už tu máme i jednu v izolaci a já… já se taky necítím úplně nejlíp…“

Tragikomická aktovka uznávaného norského dramatika reaguje na vypuknutí globální pandemie. Vše začíná zdánlivě nevinně scénou ze života jedné partnerské dvojice: On je nadšený kutil, který zrovna pracuje na novém modelu, Ona ho se zájmem pozoruje při práci. Překvapeně však zjišťuje, že součástí modelu je miniatura jejich vlastního domova – i se stejnými, živými obyvateli, jen v miniaturním vydání. A aby toho nebylo málo, i oni mají svůj vlastní maličký model. Počáteční údiv však brzy vystřídá strach – Ona ani obě její menší verze se totiž necítí tak úplně ve své kůži… Že by tu řádila nemoc? Ale odkud vlastně přišla? Spásným řešením se stává nucená izolace „podezřelých“ a série dezinfekčních postřiků, což má však na zúčastněné nemilé následky. Jsme schopni jít v zájmu ochrany svého zdraví i přes mrtvoly?

Hra funguje na principu matrjošky, kdy se postupně odhalují jednotlivé „vrstvy“ a postavy z nich vstupují do vzájemné interakce. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.