Slavnostní vyhlášení prestižních amerických cen Tony Awards 2019

13.6.2019
Slavnostní vyhlášení prestižních amerických cen Tony Awards 2019

Letošní 73. ročník udílení cen Tony Awards moderoval oblíbený herec James Corden (The Late Late Show, Carpool Caraoke, Tony 2012 za One Man, Two Guvnors). Je již tradicí, že moderátor celého večera připraví velkolepý slavnostní úvod. Ten James Corden pojal jako muzikálovou poctu živému broadwayskému divadlu.


Nejúspěšnějším titulem letošních Tony’s se stalo irské drama od anglického autora Jeze Butterwortha. The Ferryman získal cenu za nejlepší hru, režii, kostým a scénografii. Děj se odehrává v Severním Irsku v roce 1981. Rodina Carneyových se připravuje na každoroční sklizeň: den práce na poli a večer tradiční oslavy. Letos se zde ale objeví nečekaný návštěvník. Hra byla uvedena v Bernard B. Jacobs Theatre. The Ferryman soutežil proti titulu What the Constitution Means to Me (Heidi Schreck), která vyhrála cenu za nejlepší americké drama od asociace New York Drama Critics‘ Circle. Toto drama se zabývá otázkou vlivu současné americké ústavy na příští generaci žen.

Se dvěma oceněními (za nejlepšího herce ve vedlejší roli a nejlepší light design) excelovala inscenace hry Ink (James Graham). Děj se odehrává na konci šedesátých let v Londýně. Mladý Rupert Murdoch investuje do živořícího deníku The Sun a změní ho v největší hit, který rozmetá veškerou konkurenci. Inscenace vznikla v Samuel J. Friedman Theatre.

Cenu pro nejlepší herečku v titulní roli získala Elaine May za roli Gladys ve Waverly Gallery v John Golden Theatre. Tato hra Kennetha Lonergana pojednává o posledních letech štědré, upovídané a živelné babičky zápasící z Alzheimerovou chorobou. Mužskou obdobu ocenění získal Bryan Cranston za titulní roli v adaptaci filmového scénáře Network v Belasco Theatre.

Muzikálové oblasti vévodil Hadestown ve Walter Kerr Theatre, současná variace na antický mýtus s neskutečným počtem 14ti nominací a 8mi výher. Děj sleduje dva propletené příběhy – Orfea a Eurydiku společně s králem Hádém a Persefonou.

Dále byl dvakrát oceněn muzikálový revival slavného filmu Tootsie nebo The Cher Show, průlet celou zpěvaččinou kariérou. Nejdojemnějším momentem večera však byla beze sporu děkovná řeč herečky Ali Stroker, která hraje a zpívá v muzikálu Oklahoma!. Ali Stroker se stala vůbec první herečkou na vozíku, která Tony vyhrála a cenu věnovala všem postiženým i ostatním opomíjeným skupinám, které by měly být na Broadwayi zastupovány.

Úplný seznam ocenění si můžete přečíst zde: https://www.tonyawards.com/winners/

Všem oceněným gratulujeme!

Tony Awards je cena udílená každoročně od roku 1947 vybranými pracovníky divadel a novináři v různých oblastech divadla, muzikálu a činohry. Udílí se v celkem v 24 kategoriích a cenu mohou získat pouze představení či herci z Broadwaye. Ceny jsou považovány za nejvyšší ocenění v divadelní oblasti, ekvivalentem jsou Oscaři za film, Grammy za hudbu, Emmy za televizi, Laurence Oliver Award za divadlo ve Spojeném království a Moliére Award ve Francii.