Večeře s novou hrou jako Zahradní slavnost na ostrově

5.6.2018
Večeře s novou hrou jako Zahradní slavnost na ostrově

18. června uvede Divadlo LETÍ speciální edici úspěšného cyklu scénických skic 8@8, ve které divákům naservíruje v jednom večeru hned několik nových her a tříchodové menu. Ochutnávka současné dramatiky, která nasytí oči i žaludek, bude zároveň spojena i s vyhlášením vítězů Ceny Evalda Schorma, kterou studentům udílí agentura DILIA.


Originální koncept divadelní degustace tentokrát proběhne pod širým nebem v podobě zahradní slavnosti v režii výrazného slovenského režiséra a zakladatele Divadla LETÍ, Mariána Amslera. „Divadlo LETÍ je moje srdeční záležitost, velice rád se do něj vracím a je skvělé, že se nám vždy podaří najít společný termín, abych jednou za dva roky s LETÍ nastudoval novou inscenaci. Večeře s novou hrou je takový bonus, který v sobě pojí dvě mé oblíbené věci – jídlo a divadlo. Plenérová zahradní slavnost bude podle mě krásný závěr této náročné sezóny,“ říká Marián Amsler, který v současné době připravuje inscenaci Vojna a mier ve Slovenském národním divadle. „LETÍ se dlouhodobě snaží inscenovat současnou dramatiku také mimo tradiční divadelní prostory. VILA Štvanice je svým komorním uspořádáním navíc velice kontaktní. S našimi diváky se pravidelně potkáváme po představení v baru a vedeme diskuse, proto jsem se tentokrát rozhodli pozvat je na zahradní slavnost a vedle současné dramatiky jim naservírovat taky dobré jídlo. Rádi totiž propojujeme současné texty s postupy imerzivního divadla,“ doplňuje dramaturgyně Divadla LETÍ Marie Špalová.

V rámci slavnostního večera diváky kromě přípitku, předkrmu, hlavního chodu a dezertu čekají čtyři krátké hry v interpretaci kmenových herců LETÍ Tomáše Kobra, Jiřího Böhma, Richarda Fialy, Nataši Mikulové a nově osloveného Michala Bednáře. Představí nám text autora S.d.Ch. Poslední husička, loutkovou grotesku Víta Peřiny Poslanci na návštěvě v ZOO a hru Hany Lehečkové Trollí matka, která vznikla v rezidenci přímo pro tuto příležitost. Čtvrtou hrou bude ukázka z vítězné hry v soutěži o Cenu Evalda Schorma, jejíž vítěz bude v rámci večera slavnostně vyhlášen.

Cena Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) je určena pro studenty a je spojena s finanční odměnou pro autora (nebo kolektiv). Cenu uděluje DILIA pravidelně již od roku 2001 a hlavním cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich autorské práci. Díla začínajících autorů se tak mohou dostat do širšího divadelního kontextu, než je samotná akademická půda. Cena Evalda Schorma se během své existence stala vedle Ceny Alfréda Radoka prestižním oceněním, uznávaným nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Smyslem tohoto ocenění je podpořit mladé autory, ale také inspirovat studenty k vlastní autorské či překladatelské tvorbě pro divadlo. Díky těmto aktivitám objevila agentura DILIA řadu dnes již etablovaných dramatiků a překladatelů,“ vysvětluje Zdeněk Harvánek, vedoucí Divadelního a Hudebního oddělení DILIA. V letošním roce se v nominacích objevila jak původní autorská tvorba, tak překlady dosud nepřeložených divadelních textů. Do finále se nakonec dostalo devět mladých autorů a jejich šest děl.

18. 6. 2018, 21:00 VILA Štvanice

VEČEŘE S NOVOU HROU – ZAHRADNÍ SLAVNOST

S.d.Ch.: Poslední husička

Vít Peřina: Poslanci na návštěvě v ZOO

Hana Lehečková: Trollí matka

Ukázka z vítězného textu Ceny Evalda Schorma

Režie: Marián Amsler

Scénografie: Eva Justichová

Součástí večera je speciální degustační menu ovoněné začátkem grilovací sezóny. Nasytíme masožravce i vegetariány!

 

Finalisté Ceny Evalda Schorma za rok 2017

Agentura DILIA uděluje každoročně Cenu Evalda Schorma určenou studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad.

Do finále letošního ročníku Ceny Evalda Schorma byli nominováni:

  • Eliška Poláčková, Tomáš Weissar, Radek Černoch (FFMU) za překlad hry Tita Maccia Plauta Curculio aneb Darmojed
  • Adam Skala, Kamila Krbcová (DAMU) za původní hru Žranice
  • Kateřina Volánková (FFMU) za původní hru Domeček za hranicí slušnosti
  • Nataša Mikulová (DAMU) za původní hru Zrození Venuše
  • Barbora Hančilová (DAMU) za původní hru Za dveřmi
  • Kateřina Kykalová (DAMU) za překlad hry Joëla Pommerata Popelka

 Vznik Večeře s novou hrou podpořilo Ministerstvo kultury ČR, MHMP, Art District 7 a Dozorčí rada DILIA.