ROKENROL NA HRADĚ (Château hippie. Double monologue-fiction, 2008)

Aurélie Morel

Překlad: Kateřina Neveu
Žánr: dvojitý fiktivní monolog
Obsazení: 1 muž, 1 žena

JANA 
Už jenom šest dnů. Dnes je 15. ledna 1990. Budu vítat Franka Zappu!
Kdo jsem?
Jana, dvacet let, Češka, ne příliš nadšená studentka biologie,
která sní o tom, že se stane kreslířkou,
potají jsem kreslila po nocích,
a snila o útěku na Západ.
Přes den jsem si hrála na malou hodnou studentku.
Byla jsem vzorná.
Skoro vždycky.
Pár politicky nespolehlivých přátel.
Pár politicky nedoporučených knížek.
Pár...
Zakázaných koncertů, jointů, zakázaných politických mítinků, tisk několika zakázaných textů!
Snila jsem o Americe, četla potají texty Timothy Learyho, papeže LSD, které se vydávaly v nečitelných uhlíkových samizdatech, poslouchala jsem potichu Rolling Stones, Pink Floyds, Velvet Undergroud, Lou Reeda ... a Zappu!!!

 

Praha, Československo, leden 1990. Václav Havel byl po sametové revoluci a pádu komunismu zvolen prezidentem přechodné vlády. V jeho týmu jsou bývalí disidenti, intelektuálové, hipísáci, umělci… a studenti, kteří se aktivně zapojili do hnutí proti totalitnímu režimu. Rockový fanoušek Václav Havel pozval na návštěvu Franka Zappu. Chce z něj udělat vyslance československé kultury ve světě. Zappa má přijet za sedm dní.

 

Dvacetiletá studentka Jana, která je součástí hradního týmu, připravuje návštěvu Franka Zappy v čerstvě porevoluční Praze. Na druhém konci města je Gustav, zaměstnanec STB, přesvědčen, že pád komunistického režimu je pouhý vtip a že se zase brzy vše vrátí do normálu. Svým osobitým stylem pokračuje tedy v tvorbě spisů a psaní záznamů na „podvratné elementy“.

 

Divadelní hra Rokenrol na Hradě je dvojitým fiktivním monologem Jany a Gustava. Hra měla premiéru v pařížském divadle Theatre du Temps. Francouzský originál hry četla v dubnu 2015 v Knihovně Václava Havla sama autorka. Hru do češtiny přeložila Kateřina Neveu v červenci 2016.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.