DŮM ŽEN

Zofia Nalkowska

Překlad: Ladislav Slíva
Žánr: komorní drama
Obsazení: 8 žen, 1 mužský hlas (za scénou)

Psychologické drama moderní významné polské prozaičky a dramatičky z roku 1930 se zabývá složitostí ženských osudů i vztahů mezi nimi.

Ve venkovské vile žije 7 žen: moudrá babička, její dvě dcery - trochu rozmazlená a hypochondrická estétka Julie a pracovitá, dobrácká Marie, která v domě plní roli hospodyně -  a její snacha, zahořklá a výbušná Tekla. Dále zde žijí dvě Mariiny dcery, trochu pohodlná, ale hodná Růžena a zoufalá, nešťastná Johanka, které před čtyřmi měsíci zemřel manžel Kryštof. O dům i zahradu pak Marii pomáhá pečovat služka Žofie. Všechny obyvatelky domu jsou vdovy, kromě Růženy, kterou opustil manžel, protože navázal milostný vztah s jinou ženou. Růžena to však bere po letech už docela smířlivě.

 

Zdánlivý poklid naruší příjezd mladého páru, zejména pak jeho ženská část, Eva, která se domáhá setkání s Johankou. Tomu však brání vší silou Marie. Eva se setká s Marií. Ta se přizná, že před Johankou utajila dva dopisy, které Eva Johance napsala, a sama si je přečetla, a právě proto, že zná jejich obsah, žádá Evu, aby odešla. Ta tak učiní. Dochází k prozrazení rodinných tajemství: Marie se provdala bez lásky na příkaz té nyní hodné, moudré babičky rodu. Tekla nenávidí Julii, protože ji viní z toho, že Juliin muž tím, že zaměstnal v náročné profesi jejího tělesně churavého manžela, uspíšil jeho konec. A Tekla žárlí i na Marii a její péči o nemocnou babičku, kvůli čemuž se babička příliš nevěnuje jí, Tekle. Usoužená Marie se pak svěří babičce se svým trápením - nemrzí ji ani tak to, že její manžel na ni měl pro své pracovní zaneprázdnění příliš málo času a že jejich vztah byl více méně chladně zdvořilý, ale především si vyčítá, že svému manželovi byla sama nevěrná. Do toho se vrací znovu Eva, stěžuje si, že ji pronásleduje její společník, a prosí o ochranu. Vyjde najevo, že je to bohatý podnikatel, u něhož Eva pracovala a před jehož erotickými návrhy ze zaměstnání odešla, i když musí živit nemocnou matku a nemocného bratra. Dojde k setkání Evy s Johankou, při níž vyjde najevo, že tolik oplakávaný Johančin muž Kryštof měl po léta i druhou rodinu: Eva je jeho dcera a její nemocný bratr Kryštofův syn. Johance spadnou klapky z očí. Eva si uvědomí, co v rodině způsobila a v doprovodu toho, kdo ji sem následoval, zase odjede.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.