DVA ÚPLNĚ NAZÍ MUŽI (Deux hommes tout nus, 2014)

Sébastien Thiéry

Překlad: Kateřina Neveu
Žánr: bláznivá komedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

PRIOUX se diví: Pane Kramere, už jste si předtím někdy pozval nějakého zaměstnance k sobě domů?
KRAMER: Snad si nemyslíte, že si zvu domů podřízené a že je vysvlékám do naha?
PRIOUX: Jiné vysvětlení mě nenapadá.
KRAMER: Vy jste se zbláznil, Prioux! Vy jste se snad úplně zbláznil?
PRIOUX: Vy jste mě sem přivedl.

 

Co se stane, když se v jedné posteli probudí dva úplně nazí muži? Na tuto otázku hledá odpověď zatím poslední hra Sébastiena Thiéryho Dva úplně nazí muži (2014).

 

Majitel advokátní kanceláře Kramer a jeho podřízený Prioux neví, jak se dostali do Kramerova bytu, ani proč jsou úplně nazí, a tak není divu, že nedokáží pořádně vysvětlit celou situaci ani Kramerově manželce, která je zastihne ještě neoblečené. Catherine manžela rozčileně opouští poté, co v záhybu pohovky objeví použitý prezervativ. Druhá scéna začíná stejným překvapením – oba muži jsou opět úplně nazí a znovu neví proč, ani jak se to stalo. Manželka se svérázným způsobem marně snaží získat podrobnější informace od Priouxe, ale nezjistí nic. Kramer je v úzkých, nechce přijít o ženu, a tak zaplatí prostitutku, aby předstírala jeho fiktivní milenku. Catherine mu uvěří a chce celou situaci vyřešit tím, že přinutí manžela, aby se pokusil skutečně svést svého kolegu a tak ho přinutil k přiznání se ke komplotu. Svádění skončí fiaskem a když se pak Kramer podle svého diáře snaží zjistit, kdo je tajuplnou osobou skrývající se pod písmenem D., dojde k překvapivému zjištění. Vtipná hra plná neuvěřitelných vysvětlení.


U Thiéryho hry Dva úplně nazí muži si režisér může vybrat ze dvou konců. Svižně napsaná hra zkušeným hercem (Sébastien Thiéry píše hry „pro sebe“ a hraje v nich vždy jednu z vedlejších rolí). Text hry dostal konečnou podobu až po premiéře, neboť autor využil jako obvykle zkoušek k tomu, aby svůj text vypiloval k dokonalosti.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.