JEŽÍŠEK JE NEŘÁD (Le Père Noël est une ordure, 1979)

Josiane Balasko, Marie-Anne Chazel, Christian Clavier, Gérard Jugnot, Thierry Lhermitte, Bruno Moynot

Překlad: Irena Novotná
Žánr: komedie
Obsazení: 5 mužů, 2 ženy

"Město je krvežíznivá bestie požírající bez pardonu slabé… Statistiky dokládají, že lidé zoufalí páchají sebevraždy dvakrát častěji než ti ostatní. A to byl důvod, proč hrstka mužů a žen z řad dobrovolníků založila linku důvěry „Přátelé v nouzi“. Cílem je probourat zeď mlčení… Pro ty, kdo klesají na mysli, je stále na drátě člověk ochotný naslouchat a promluvit si… Je to snadné, zadejte tři písmena SOS anebo vytočte číslo 44.87.74.90. I na Štědrý den naleznete slova útěchy!"

 

Zaměstnanci linky důvěry „Přátelé v nouzi“ zapomenou v návalu vánočního sentimentu na základní pravidlo a pozvou do kanceláře hned několik zoufalců. Pierre Mortez podlehne naléhání nešťastníka, který se představí jako Katia a z něhož se vyklube muž převlečený za ženu. To jeho kolegyně Tereza se nechá přemluvit poněkud pomalu chápající a prostořekou sestřenicí Josette v pokročilém stupni těhotenství. Spolu s ní naruší štědrovečerní idylku Félix, její násilnický přítel, přestrojený za Santa Clause. Kromě toho vpadne co chvíli do dveří soused Radan Preskovič a přináší gastronomické „perly“ ze své domoviny. Takoví jsou hlavní protagonisté bláznivé komedie vyprávějící příběh o tom, kterak se mohou svátky klidu a míru zvrhnout v noční můru.
        Divadelní hra Ježíšek je neřád vznikla v roce 1979 a je pod ní podepsáno nezávislé divadelní sdružení Le Splendid. Autoři netušili, jak velké oblibě se bude tento kus těšit (jejich humor je specifický, drsný a rozhodně ne korektní). Nakonec však „Ježíšek“ slavil takový úspěch, že dal vzniknout stejnojmennému filmu a francouzská televize jej uvádí s železnou pravidelností vždy o Vánocích.

 

Hru je možno vidět na youtube -  https://www.youtube.com/watch?v=7OkllnLICfQ

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.