DYNASTIE - LEHMAN BROTHERS (Lehman Trilogy , 2013)

Stefano Massini

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

Lehman Brothers (zal. 1850) byla jednou z největších bank v USA. V roce 2008 ji zasáhlo zhroucení amerického hypotečního trhu, bankovní dům Lehman Brothers zbankrotoval a vytvořil rekordní bankrot ve výši 200 miliard dolarů. Jaká je ale historie mocné banky, po které zbyly jenom obrovské dluhy? Kdo jsou lidé stojící za značkou Lehman Brothers?     

  

Slavný italský dramatik Stefano Massini případ Lehnam Brothers studoval a analyzoval tři roky. Výsledkem jeho práce je ohromující třídílný dramatický epos Lehman Trilogy, který popisuje tři generace rodu Lehmanů a vzestup a pád jejich bankovního impéria, dílo lze ale také chápat jako nekompromisní autopsii kapitalismu. Trilogie začíná v polovině 19. století, kdy tři bratři, synové jihoněmeckého židovského obchodníka, založí v Montgomery malou textilní firmu a končí o 150 let později krachem obrovského bankovního domu. 

 

Stefano Massini zachycuje s fascinující znalostí klanu Lehnamů jejich těžký vstup do finančního světa, pomalý vzestup až na vrchol finančnictví a jejich bleskový pád až na samé dno. Massiniho trilogie je „obrovská a bezohledná“ (La Tribune de Lyon), „jeho brilantní dílo osciluje mezi Shakespearem a Brechtem“, „zachycuje stopadesátiletou historii kapitalismu ve zcela průzračném divadelním příběhu“ (Les Échos / TV).

Dramatický epos Lehman Trilogy je otevřeným formátem, text je rozdělen na několik částí, je chápán jako materiál pro tvůrčí práci inscenátorů. Lehman Trilogy se úspěšně inscenovala v Comédie de St.-Etienne (režie Arnaud Meunier), inscenace získala cenu divadelní kritiky za rok 2014 a nominaci na prestižní cenu Moliére 2014. Hra se dále inscenovala v pařížském Théâtre du Rond-Point, německá premiéra se uskutečnila v květnu 2015 v Staatschauspiel Dresden, poté následovaly premiéry v Kolíně nad Rýnem, Linci, Lucernu, Hannoveru, Mnichově (režie Marius von Mayenburg) a nejnověji v Baden-Badenu. Italskou premiéru měla hra v lednu 2015 v milánském Piccolo Teatro v režii slavného Luca Ronconiho. Pro zajímavost, v létě se odehrála premiéra v Senegalu. Po překladu do španělštiny vznikl i překlad do katalánštiny.

Hra The Lehman Trilogy v úpravě Bena Powera (koprodukce Neal Street Productions, Royal National Theatre of London, Three Brothers Broadway) a v režii držitele Oscara Sama Mendese (Skyfall, Americká krása, Nouzový východ) získala Tony Award za Nejlepší hru (2022). Z celkem osmi nominací proměnila ještě další čtyři (Nejlepší herec v hlavní roli - Simon Russell Beale, Nejlepší scénografie; Nejlepší světelný design a Nejlepší režie - Sam Mendes).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.