KLUCI DO DEŠTĚ (Nagu poisid vihma käes, 2005)

Jim Ashilevi

Žánr: komedie
Obsazení: 6 mužů, 3 ženy a vedlejší postavy

Bláznivá estonská komedie o třech mladých mužích, kteří dobrovolně podstupují terapii v alternativním neuro-psychologickém institutu Narcissimo, aby se nechali „přemodelovat“ podle současných ideálů mužské krásy. Hra se zabývá tématy násilí, identity a sexuality. Sledujeme rebelantského Teiviho, Jana Arteryho, který bojuje se svým dospíváním a Villema, který se snaží vyléčit z homosexuality. Jejich společným cílem je překonat strach a zařadit se do současných společenských struktur.

 

Terapie je násilná a extrémně osobní: lámání ruky, ztráta panenství na povel nebo ozařování mají pomoci chlapcům stát se imunními vůči bolesti a komplexům. Právě komplexy, a to jak na straně pacientů, tak lékařů, jsou nejnebezpečnějšími zbraněmi v jejich vzájemném mocenském souboji. Text balancuje na hranici mezi drastickými scénami a humorem a vytváří atmosféru, ve které horor a poezie fungují bok po boku.

 

Hra získala druhou cenu v dramatické soutěži New Drama Competition of Estonian Drama Agency v roce 2005, přičemž první cena nebyla udělena.

  Text v anglickém překladu je v elektronické podobě k dispozici v DILIA. Překlad může DILIA zprostředkovat.