GRAND HOTEL (1989)

Luther Davis

Překlad: Vojen Drlík, František Zacharník
Žánr: Muzikál
Obsazení: 10 mužů, 3 ženy, kompars

 

Děj se odehrává v berlínském Grand hotelu v roce 1928 a zachycuje segmenty osudů šesti hostů s téměř protikladnými životními zkušenostmi a životními sny.  Pro některé z nich je Grand hotel jen zastávkou na cestě, pro některé trvalým bydlištěm, všichni však bojují s plynoucím časem.

 

Nejpřitažlivější mužskou postavou je Baron, host s vybraným chováním, žijící v Grand hotelu vlastně na dluh a jak se zdá, pod tlakem věřitelů z podsvětí, občas si přivydělávající hotelovými krádežemi. Baron se náhodně seznámí s dalším příchozím Otto Kringeleinem, člověkem, který do prostřední noblesního hotelu vůbec nepatří. Ale Kringelein trpí nevyléčitelnou chorobou a rozhodl se poznat krásy života ať to stojí, co to stojí. Ke slavným hostům patří stárnoucí ruská primabalerína Jelizaveta Grušinská s věrnou společnicí Raffaelou Otonio. Asi pětačtyřicetiletá Grušinská je na konci kariéry, unavená životem, dlouhými turné (toto je již po osmé její poslední), osamělá a bez špetky  naděje. Naopak generální ředitel Preysing ještě doufá, že se jeho bankrotující podnik zachrání fůzí s jednou americkou firmou. V hotelu čeká na rozhodující zprávu a také na objednanou stenotypistku Flaemmchen, dívku toužící se stát hvězdou v Hollywoodu. A pak je tu recepční Erik, toužebně a ustrašeně očekávající narození svého dítěte a vedle něho, jak už to bývá, poněkud cynický Doktor, stále na odchodu z Hotelu a přesto stále přítomný, trochu průvodce dějem a trochu advocatus diaboli.

 

Grand Hotel má svou atmosférou nejblíže ke Kabaretu, je ovšem mnohem mladší, měl premiéru v roce 1989, a tak svou strukturou reaguje na dění v žánru – především potlačením číslového charakteru ve prospěch prokomponovaného celku. V tom tedy sleduje „operizující“ trend v muzikálu, nejvýrazněji reprezentovaný A.L.Webberem. Hudebně jistě nezapře jistou inspiraci u Kurta Weila, čímž získává zajímavou evropskou patinu, pro diváka zvláštní a přitažlivou.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.