DIPLOMACIE (Diplomatie, 2011)

Cyril Gely

Překlad: Kateřina Neveu
Žánr: činohra
Obsazení: 5 mužů

Píše se 25. srpen 1944, k Paříži se blíží spojenecké jednotky, aby přispěly na pomoc povstání, které zuří v ulicích města už šestý den. Velitel německých sil v Paříži, generál Dietrich von Choltitz ovšem obdržel od Hitlera jasný rozkaz: Paříž je nutno udržet za každou cenu, pokud by měla padnout do rukou spojenců, pak jen jako hromada trosek. Ke splnění Hitlerova rozkazu je všechno připraveno, podminovány byly všechny pařížské mosty přes Seinu i další strategické objekty. Vykoná loajální generál, který zatím vždy osvědčil bezmeznou oddanost Třetí říši, i tentokrát rozkaz svého vůdce? A zapíše se do historie jako muž, který zničil Paříž? Do vypjaté situace vstupuje z vlastní iniciativy příslušník neutrálního státu, švédský konzul Raoul Nordling, aby se stal prostředníkem mezi francouzským odbojem a velitelstvím německé armády.
        Ve hře pronikne 25. srpna 1944 nad ránem Nordling tajně do sídla německého vojenského velení v hotelu Meurice. Podaří se mu setkat se o samotě s generálem von Choltitzem a získá tak zhruba hodinu na to, aby dokázal zdánlivě nemožné: přesvědčit nacistického generála, aby se vzepřel slepé vojenské poslušnosti. V bezesporu největší diplomatické partii své kariéry se přitom Nordling může spolehnout jen na umění vyjednávat, budoucnost Paříže závisí na tom, dokáže-li najít oboustranně přijatelné řešení neřešitelné situace.
        Cyril Gely ve hře ukazuje, jak obtížná může být definice „správného rozhodnutí“ v nepřehledném dějinném momentu konce války. (Renata Venclové, ČRo)


Diplomacie Cyrila Gelyho měla premiéru v Théâtre de la Madelaine v roce 2011 a stala se hitem pařížské divadelní sezóny. Hra, divadlo i dva z herců (André Dussollier a Niels Arestrup) byli nominováni na prestižní cenu Moliere 2011.


Filmové zpracování hry Diplomaciev německo – francouzské koprodukci vstoupilo do kin v březnu 2014 (režie: Volker Schlöndorff). Film získal prestižní cenu Berlinale Special (2014) a kromě toho byl oceněn na filmovém festivalu Telluride Film Festival (USA) a také v Číně.

 

Cyril Gely získal v květnu 2015 za hru Diplomacie Cenu Cesar.


Rozhlasové zpracování hry Diplomacie odvysílal Český rozhlas Vltava 8. května 2013.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.