ZAČÍNÁME KONČIT (Le debut de la fin, 2011)

Sébastien Thiéry

Překlad: Petr Christov
Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

HERVÉ: Vaše žena? Ale vůbec nevypadala tak, jak jste to...
PAN BAUMAN: Varoval jsem vás, že to je spíš babička.
HERVÉ: Ale ona vůbec nevypadala jako babička. (...) Je hodně mladá..
PAN BAUMAN: Proč mi to říkáte? Proč? Můžete mě toho ušetřit, šlo by to? Děláte to proto, že jsem váš šéf? Nemáte odvahu mi říct pravdu?
 

Čtyřicátník Alain Bauman, majitel obchodní firmy, je přesvědčený, že jeho žena v poslední době nějak příliš rychle stárne. Za pět roků o čtyři desítky let. Mělo by jí být pětatřicet, ale táhne jí na sedmdesát. Místo krásné ženy vidí Bauman vedle sebe spíše babičku. Jejich manželský život je v krizi, odcizení je čím dál větší, na společný sex Alain nedokáže ani pomyslet. Možná je však všechno trochu jinak, než se z manželova pohledu zdá. Kdo se změnil? Co se změnilo? A nebudou všechny pokusy situaci nějak vyřešit spíše směšné?


Francouzská komedie (jeden pokoj, pohovka, troje dveře) ze současnosti o (jak jinak!) vztazích mezi muži a ženami, o plynutí času, strachu ze stárnutí a ošklivosti, o (ne)schopnosti být spolu. A navíc trocha absurdity (možná přijde i Ionesco!). Zdvojení hlavní ženské postavy dává příležitost dvěma herečkám různého věku zahrát si jednu a tutéž roli... 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.