VÁLKA S MLOKY

Vladislav Kracík, Karel Čapek

Obsazení: 3 muži, 5 žen

„Jednoho dne se objevili mloci. A potom mloky objevili lidé...“ Lidské osudy na pozadí globální katastrofy, za kterou si můžeme tak trošku sami... Autorská divadelní adaptace slavného sci-fi románu Karla Čapka.

 

Hlavní hrdinové příběhů žijí v odlišných dobách, jsou různého věku a pochází z různých společenských vrstev. Co je ale spojuje, je fakt, že jejich životy by se jistě odehrávali zcela jinak, kdyby se nepotkali s mloky. A toto setkání má pro všechny fatální charakter. V těsném kontaktu s tímto zvířetem se odkrývají podstaty jejich osobností, skryté touhy i strachy. Všechny postavy inscenace jsou v rámci Čapkovy poetiky zobrazovány jako „jenom lidé“. Jsou to lidé slabí, toužící po slávě, lásce, majetku, ale nejsou to slaboši, jsou to „jenom lidé“, protože tyto touhy jsou přeci v každém z nás, ať už nás ovládají více či méně. I přesto jsou to lidé, kteří podle Čapka i nás stojí za pozornost, protože kromě svých poklesků jsou schopni lítosti, kritické sebereflexe i lásky.

 

Způsob dramatizace založený na příbězích z různých časových období, nám také nabízí možnost zamyslet se na vztahem minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jak jsou velké věci minulosti postupem času zapomenuty a jak se naopak někdy naprosto nevýznamné maličkosti časem stávají fenoménem, který mění dějiny. A co teprve náhoda? A existují vůbec náhody? Postavy příběhu jsou vhozeny do tohoto koloběhu času, náhod, osobních selhání a dějinných událostí, které vedou cestou, na jejímž konci je neodvratný konec světa.  Zůstává jim ale otázka: Kdo všechno to zlo způsobil? Kdo za to vlastně může?

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.