TŘI HOLKY JAKO KVĚT (Little Gem, 2009)

Elaine Murphy

Překlad: Alexander Jerie
Žánr: činohra
Obsazení: 3 ženy

Láska, sex, narození, smrt a lekce salsy. O tom všem pojednává debut mladé irské autorky, která svou zkušenost ze zaměstnání v ženské zdravotnické organizaci využila k intimní výpovědi tři generaci žen – vnučky, matky a babičky -  během jednoho mimořádného roku. Sama o tom říká: „Pocházím ze severního Dublinu, a zjistila jsem, že v divadelních hrách se  minimálně objevují prosté dublinské ženy  z dělnické třídy  –  pokud to nejsou šlapky nebo kriminálnice. Ženy, o kterých píšu, jsou prototypem těch, které jsem ve své práci potkávala. Tvrdě pracují …nejsou ani chudé, ani bohaté.“

Bravurně napsané, vzájemně se prolínající monology těchto tří postav vykreslují jednak jejich vnitřní pocity, ale bez jakéhokoli nádechu sentimentality a s velkou dávkou humoru  popisují jejich každodenní starosti, radosti i jejich rodinné  vztahy, ale i začlenění do dublinské komunity. Autorce se podařilo to nejcennější – donutila  diváky smát se skrze slzy smutku.

Hra, která je velikou příležitostí pro tři herečky různých generací, získala cenu BBC Northern Ireland Drama Award, Fishamble Award pro nejlepší irskou hru a na dublinském Fringe Festivalu roku 2008 cenu za nejlepší ženský výkon. The New York Times a Sunday Tribune přinesly rovněž velmi kladné kritiky..

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.