JOHN FERGUSON (John Ferguson, 1915)

St. John Ervine

Překlad: Alexander Jerie
Obsazení: 7 mužů, 2 ženy

Hra irského dramatika Johna Ervina (1883-1971) z roku 1915 se po sedmdesáti letech, kdy byla prvně uvedena na Broadwayi, zde objevila znovu, tentokrát v uvedení Mint Theater. Diváky i odbornou veřejností byla přivítána více než vřele.
    Otec rodiny John Ferguson je zbožný farmář, jenž se za všech okolností řídí písmem svatým a jehož krédem je „dostaneš-li políček, nastav druhou tvář“, zatímco jeho žena Sarah se vždy chová pragmaticky a ke všemu se staví čelem. Jeho farma je zatížená prošlou hypotékou a věřitel, hrubý Henry Witherow, se ji chystá i se všemi polnostmi převzít. Jedinou spásou by byly peníze Fergusonova bratra v Americe, ale ty stále nepřicházejí. Johnův soused James Ceasar, slaboch a zbabělec, který miluje jeho dceru Hannah, je ochoten hypotéku vyplatit, pokud dojde ke svatbě. Hannah nejprve souhlasí, pak si ale vše rozmyslí a jde Witherowovi oznámit, že farma bude jeho. Witherow ji znásilní a James Ceasar prohlásí, že ho za to zabije. Svůj čin ovšem neuskuteční a tak spravedlnost vezme do svých rukou dívčin bratr Andrew. Zatčen je ale James Ceasar a zřejmě ho čeká poprava. Mezitím přijde zpráva z Ameriky, že peníze jsou na cestě. Bohužel, příliš pozdě. John Ferguson ve všech těchto událostech vidí prozřetelnost boží, vůči které se nelze bránit. Andrew ovšem nechce nechat vinu na nevinném člověku a jde se sám přihlásit na policii.
    Syrové, realistické drama irského venkova druhé poloviny devatenáctého století, které díky skvěle vykresleným charakterům skýtá kromě silného příběhu i vynikající herecké příležitosti.

  Text originálu je k dispozici v DILIA. Překlad Alexandra Jerieho můžeme zprostředkovat