NÁPIS (L'Inscription)

Gérald Sibleyras

Překlad: Alexander Jerie
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Cholley: Leroy = debil, to je spíš něco jako uvedení do pohotovosti.

Paní Cholleyová: No ano, takové upozornění.

Cholley: Přesně! Kdyby se autor toho nápisu chtěl obrátit na vás, spíš by tam vyryl: « Leroyi, ty jseš ale debil ». Zatímco takhle nám říká: « Pozor, Leroy je debil ». A přesto, že používá matematické rovnítko, výsledek je tentýž: Pozor, Leroy je debil!

Leroy: Dost dobře nechápu, co se na věci mění, pořád je to hrozná urážka.

Manželé Leroyovi, pár bez historie, se právě přestěhoval do luxusní rezidence. Týden po jejich příjezdu vyryl neznámý pachatel na stěnu výtahu nápis Leroy = debil. Leroy je z toho nepříčetný. Proč se takový nápis ve výtahu objevil? Vždyť se s manželkou ještě nestačil na novém místě ani zabydlet! Leroy požádá sousedy, aby objevili pachatele tohoto činu. Bude to pro něj příležitost zjistit, že jsou možná horší, než se zdají být a pravděpodobně spíš hloupí než úplně zlí.

Gérald Sibleyras, uváděný francouzský autor nominovaný na Molières, napsal ostře sžíravou komedii, ve které hrozí, že se v postavách až příliš poznáte. Jak přemýšlíte o své rodině? Jak mluvíte o svých sousedech? Jaký názor na vás má vaše nejbližší okolí? Víte to? A chcete to opravdu vědět?

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.