TY TVOJE SNY... (Toi et tes rêves, 2015)

Antoine Rault

Překlad: Tereza Kortusová
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena

HELEN: Cestuješ rád?
PAUL: Proč se ptáš na cestování?
HELEN: Nevím. Jen tak.
PAUL: Vlakem to docela jde. Ale z létání mám strach. Vzhledem ke svému povolání naštěstí nemusím cestovat. Mám to do ordinace pět minut pěšky. Máš ráda zahradničení?
HELEN: Ne, proč?
PAUL: Ptala ses, jestli rád cestuju, tak jsem… Na zdraví!


...


ROBERT: Cestuješ ráda?
HELEN: Zbožňuju cestování!
ROBERT: Co bys mi odpověděla, kdybych… ti nabídl, že tě někam vezmu?
HELEN: Roberte! …
Robert se přiblíží k Helen. Ona se ho najednou zeptá:
HELEN: Máš rád zahradničení?
ROBERT: Já! Bože jen to ne! Je to hrůza! Nechápu ty lidi, co celé hodiny klečí a hrabou se v zemi. Fuj!
HELEN (celá září štěstím): To je úžasné!

 

Jedna žena a dva muži. Jsou si k nerozeznání podobní, ale přesto je každý úplně jiný. Bude společensky založené ženě lepším partnerem vysněný hollywoodský herec, nebo její skutečný manžel, obyčejný zubař? Jsme schopní milovat své blízké za to, jací opravdu jsou, nebo stále jen sníme o tom, že by všechno mohlo být jiné a lepší?

Inteligentní, dojemná, mistrně vystavěná, originální komedie nabízející jedinečnou mužskou dvojroli a spoustu brilantních dialogů.

 

Autorem komedie je populární francouzský dramatik a romanopisec. Rault má za sebou studia literatury a politických věd a mnoho let zkušeností s prací v politické a obchodní sféře (ghostwriter, PR poradce, tiskový mluvčí). Nasbírané cenné zkušenosti plně zúročuje ve své dramatické tvorbě, v níž se umně a lidsky dotýká velkých historických a filosofických témat (například hlavní postavou jeho první hry La Première Tête byl Ludvík XVI. na prahu francouzské revoluce). A i ve svých „lehčích“ textech se snaží jít vždy o trochu dál, a nabízí nám tak kromě kvalitní zábavy i příběhy k zamyšlení, ve kterých leckdy nacházíme podobnosti se svými vlastními životy. Zřejmě i proto si získává srdce diváků/čtenářů i za hranicemi své rodné země. Za svou druhou hru Le Caïman o francouzském marxistickém filosofovi Louisi Althusserovi se stal v roce 2006 držitelem prestižní ceny Francouzské akademie, od té doby nasbíral ještě několik cen Molière a jeho tvorba se těší oblibě ve Francii i v zahraničí.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.