TO NENÍ O VÁS! (?)

Marie Janíčková

Žánr: Tři tragikomické scénky
Obsazení: 1 – 4 muži, 2 – 4 ženy


100  EURO

Obsazení: 4 ženy, 4 muži

 

V malém městě provozuje své živnosti několik malých podnikatelů: řezník, hoteliér, veterinář a prostitutka. Jeden druhému dluží peníze a v bezvýchodné situaci se vzájemně obviňují.

Až jednou zavítá do jejich městečka arabský šejk. Projeví zájem o ubytování, složí finanční zálohu a jde si prohlédnout hotel. Hoteliér vezme šejkovy peníze a jde zaplatit dluh řezníkovi, řezník s bankovkou hned běží k veterináři, aby umořil svůj dluh, veterinář vyrovná závazek vůči prostitutce a ta zase toutéž bankovkou zaplatí hoteliérovi za pronájem pokoje. Šejkovy peníze tak všechny oběhnou a vrátí se opět k hoteliérovi na stůl. Odtud si je vezme zpátky šejk, kterému úroveň služeb hotelu nevyhovuje, neubytuje se a odlétá pryč soukromým tryskáčem. Tak se stalo, že najednou nikdo nikomu nic nedluží a to se musí oslavit, nejlépe velkou zahradní párty. Hoteliér tedy objedná na dluh u řezníka maso.... Scénka se pokouší poukázat na neúnosnou situaci v zemi. Na občanskou zodpovědnost diváků  apeluje též závěrečným „protestsongem“.

 

K dispozici jsou nahrávky písniček v mp3 formátu.

(cca 30 minut)

 

 

HARA- KIRI

Obsazení:  2 ženy, 1 muž  + libovolný počet masek – němé role

Kam až může zajít touha získat lepší pozici v zaměstnání? Mladí manželé Zdeněk a Zita pracují v jedné firmě, kterou řídí sukničkář Burák. Zdeněk se snaží udělat si u Buráka „dobré oko“, protože právě on bude rozhodovat o jeho postupu v kariéře. Řediteli Burákovi se líbí Zita a dělá jí obscénní  návrhy. Ona sice odmítá, ale bojí se ho urazit, aby neohrozila manželovo jmenování do lukrativní funkce. Zvýšení Zdeňkova platu by mladým manželům pomohlo při splácení hypotéky. Na podnikovém večírku ve stylu maškarního bálu se situace vyhrotí. Zita vypůjčí masky, ale neprozradí manželovi, za co půjde, aby ho překvapila.

Těsně před odchodem na bál postihne Zitu migréna a pošle Zdeňka – v masce Zorra-  na bál samotného. Kolem půlnoci se jí udělá lépe, a převlečena za japonskou gejšu odjede na večírek. Díky záměně masek, kterou Zita neodhalí, má její manžel Zdeněk jmenování v kapse.

 

(cca 15 minut)

 

 

KUDLANKA   PAČESATÁ

Obsazení: 4 muži, 3 ženy

Jak tzv. Kudlanka, která tyranizuje manžela i milence, dojde zasloužené odplaty: Příběh se odehrává střídavě v bytě a v ateliéru fotografa Toma. Scénka je akční a má rychlý spád. Děj se zdá být  komplikovaný a propletený, ale divák se lehce orientuje. Umělecký fotograf Tom žije spokojený život s manželkou, synem a svými rodiči. Do té doby, než jej potká to, co se úspěšným mužům někdy stává: Omámí ho krásná „zlatokopka“, modelka Eva..

Tomova žena Olga je vyhledávaná  psychoterapeutka a jednou z jejích bohatých klientek  je právě Eva. Ani jedna z nich však neví, že se dělí o jednoho muže – Toma. Olga radí Evě, jak vymámit z jejího nového, ženatého milence peníze, aniž by tušila, že líčí na vlastního muže. 

Poradí jí, jak dosáhnout toho, aby ji bohatý milenec vzal o víkendu na nákupy do Londýna.

Tom ale už na ten termín slíbil synovi výlet na ryby. Eva ovšem zmanipuluje Toma tak, že výlet se synem zruší. V jeho rodině nastane peklo. Situace se několikrát změní, Tom podléhá střídavě svému libidu a svědomí. U Toma a Olgy vypukne manželská krize a oba si při hádkách berou syna jako rukojmí. Také babička s dědou jsou stále ve sporu a oživují svými dialogy děj. Babi nedopatřením přivede Olgu k odhalení, kdo je Tomova milenka. Tom už mezitím pochopí, že se stal obětí zlatokopky a chce se Evy zbavit. Do děje se vloží Evin  manžel Karel a společně s Tomem uskuteční pomstu. Uražená a ponížená Eva vyhledá pomoc u své  psychoterapeutky. Olga už ale ví, s kým má tu čest a těší se, že za pár (draze placených) terapeutických sezení jí Eva vrátí všechny peníze, které vymámila ze zamilovaného Toma.

 

(cca 50 minut)

 

Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.

 


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.