POSLEDNÍ HODINA ZE ŽIVOTA STEFANA ZWEIGA (Una hora en la vida de Stefan Zweig)

Antonio Tabares

Překlad: Romana Redlová
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 1 žena


Poslední hodina ze života Stefana Zweiga. Hra Antonia Tabarese se odehrává v odpoledních hodinách dne 22. února 1942, v okamžiku, kdy se slavný rakouský spisovatel Stefan Zweig spolu se svojí druhou ženou a sekretářkou, Lotte Altmannovou, o 25 let mladší než on sám, rozhodli spáchat sebevraždu ve svém brazilském exilu. Zatímco manželé Zweigovi pečlivě připravují všechny detaily svojí sebevraždy, v domě se objeví židovský uprchlík, který nedávno připlul z Evropy. „Tabares přivádí na scénu smyšlenou postavu Fridmana, nevítaného hosta, který způsobí, že manželé Zweigovi znovu oživují svoje vzpomínky a obavy, proložené reálnými literárními, hudebními a obrazovými odkazy, vztahujícími se ke Zweigově tvorbě, a které je vždy přivádí zpět do beznaděje."

Hru Poslední hodina ze života Stefana Zweiga, kritika označila za divadelní klenot, a Antonio Tabares byl za ni nominován v kategorii nejlepší divadelní autor na prestižní divadelní cenu XX Max za rok 2016/2017.

Významný španělsko-katalánský režisér Sergi Belbel se ujal režie hry kanárského autora a inscenace měla premiéru v prosinci roku 2015 v divadle Sala Beckett v Barceloně.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.