O KLUCÍCH ANEB JSEM KUCHTA! (Über Jungs. Bin ich Küche!, 2012)

David Gieselmann

Překlad: Anežka Rusevová
Žánr: komedie
Obsazení: 5 mužů, 2 ženy

Čtyři kluci. Čtyři nebezpeční kluci. Tak nebezpeční, že by je státní zástupce Aschenbach viděl nejradši za mřížemi. Namísto toho mají tito čtyři „antihrdinové“ absolvovat kurz vaření, naučit se jak krok za krokem připravit menu o několika chodech, a stejně tak, jak krok za krokem najít své místo ve společnosti. Jak jim má kuchařka Christine během jednoho víkendu přiblížit tajemství kuchyně a zároveň pravidla spořádaného života? Čtyřem mladistvým delikventům, každému z nich přitom z jiného sociálního zázemí? Namísto společného vaření se tak v hrnci vaří spíše emoce a když k tomu druhý den přijde ještě pátý účastník, je jasné, že emoce již dosáhly bodu varu a celý kurz se tak vymkne kontrole. A tak jim nezbývá, než se rozhodnout, zda se pokusí alespoň něco ze zbytků ingrediencí svého dobrého chování uvařit, anebo si spálí prsty a vezmou to zkratkou rovnou do basy.

 

Hra Davida Gieselmanna poukazuje vtipným ironickým tónem nejen na problematiku chování dnešní mládeže. Jde také především o setkávání různých sociálních světů, o překonávání sebe sama, krátká zastavení a uvědomění si okolního světa, okořeněného pořádnou dávkou adrenalinu a testosteronu.


David Gieselmann obdržel v rámci festivalu Heidelberger Stückemarkt 2013 za svou hru Über Jungs cenu za Nejlepší hru pro mládež JugendStückePreis. S cenou je spojené pozvání vítězné inscenace (Berliner Grips Theater, režie Mina Salehpour) na Mülheimer Theatertage 2014.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.