HŘÍČKA O POLITOVÁNÍHODNÉM OMYLU ANEB JAK SE STÁTI STAROSTOU (2009)

Ondřej Sedláček

Žánr: komedie
Obsazení: 4 muži, 3 ženy a další

Komediálně laděná hra „Hříčka“ je zasazena do stylizovaného idylického prostředí prvních desetiletí 20. století. Děj se odehrává v malém jihočeském městečku (Týn nad Vltavou).

 

Hlavními protagonisty jsou tři ženy a čtyři muži ve věku mezi 20 až 50 lety, kteří v městečku a okolí žijí. Vše začíná u manželského páru továrníka Rudolfa Starousedlého a jeho ženy Barbory. Zatímco Rudolf po letech manželství z pochopitelných důvodů svádí jejich mladou služebnou, Barboře nadbíhá atraktivní obchodník z Protivína, který k nim vozí zboží. Ve „společensky nezbytných“ chvílích oba manželé poklonkují buď mladému místnímu učiteli (učí jejich děti), nebo ráznému šéfovi četnictva (vlivné osobě, která usiluje o místo starosty). Oba shodně nesnášejí majitelku místního hotelu, která přišla z Budějovic a ráda by získala v městečku vliv. Poté, co dají manželé průchod svým citům ke svým „milencům“, hoteliérka věc využije a ve spojení s četníkem a učitelem vybudí roztržku. Nejde jí však ani tak o morálku, ale o vlastní plány. Ačkoliv nakonec je vše odhaleno a mělo by dojít k patřičnému potrestání, četník - za slíbenou podporu ve volbách - přimhouří oči…

 

Hra s nadsázkou karikuje stále se opakující společenské nešvary i malicherné lidské touhy po moci a majetku. „Hříčka“ divákovi nabídne jak vtipné dialogy, tak pestré dějové zvraty.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.